Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.487.2024.2.PSZ
Realizacja własnych celów mieszkaniowych (zakup części udziału w domu).
Realizacja własnych celów mieszkaniowych (zakup części udziału w domu).
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w przypadku wydatków poniesionych na wykończenie domu letniskowego.
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej w sytuacji wydatkowania całości środków pozyskanych ze sprzedaży kawalerek na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego w terminie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich zbycie, na którym znajduje się budynek letniskowy.
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Określenie od którego z wskazanych terminów (nabycie gruntu lub wybudowanie budynku) należy liczy 5 lat oraz skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości
Określenie od którego z wskazanych terminów (nabycie gruntu lub wybudowanie budynku) należy liczy 5 lat oraz skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości.
Ustalenie, czy dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na budowę domu letniskowego w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe sytuacji przeznaczenia środków finansowych ze sprzedaży nieruchomości na nabycie domu letniskowego (całorocznego), uwzględniając fakt, że Wnioskodawczyni zamieszkuje w dwóch miejscach przez określony czas, tj. w obecnym lokalu mieszkalnym oraz w opisanym domu letniskowym, ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przychodu na nabycie działki letniskowej z domkiem.
Umorzenie wierzytelności z tytułu kredytu zaciągniętego na budowę domu i refinansowanie poniesionych nakładów.
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług wynajmu domków letniskowych.
Realizacja własnych celów mieszkaniowych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131.
Skutki podatkowe nabycia domu znajdującego się na dwóch działkach.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia jednego z kredytów zaciągniętych na zakup i remont nieruchomości.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzonego kredytu zaciągniętego w części na budowę domu i na dowolny cel.
Zakup i sprzedaż wielu nieruchomości spowodowanych zmianą miejsca pracy i zamieszkania.
Własnością Wnioskodawczyni jest wyłącznie budynek, w którym nie można zaspokajać potrzeb mieszkaniowych, bo jest on tylko do wykorzystania latem – zatem możliwe było zastosowanie zwolnienia z art. 9 pkt 17 uPCC.
Prawo do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy w odniesieniu do wydatków poniesionych na budowę domu oraz remont domu.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy Wnioskodawczyni nie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a notariusz nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nie przysługuje Panu do skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o PIT.
Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości otrzymanego w darowiźnie na spłatę kredytów zaciągniętych przez męża.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu kredytu zaciągniętego na refinansowanie poprzedniego kredytu (na dom) i zakup lokalu mieszkalnego.
Skutki podatkowe sprzedaży domku letniskowego (barakowozu).