Czy można odliczyć VAT w związku z ponoszeniem kosztów dotyczących podróży służbowych współpracowników
Informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) dla przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. należy wypełnić na wzorze nr 29. Pracodawcy najczęściej wystawiają ją dla podatników będących pracownikami lub osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych. W każdym przypadku PIT-11 dotyczy
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wynajął pomieszczenie na potrzeby swojej firmy. Musiał w nim przeprowadzić niewielką adaptację. Wydał na to niecałe 3000 zł. Czy takie wydatki należy potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym?
Umowa agencyjna jest powszechnie stosowana w ramach współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi. W ubiegłym roku wprowadzono przepisy ograniczające możliwości zaliczenia do kosztów kwot związanych z określonymi usługami i wartościami o charakterze niematerialnym i prawnym. W związku z tym pojawiła się wątpliwość, czy umowy agencyjne podlegają pod limitowanie kosztów w CIT.
Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W tym zakresie podmiot zatrudniający podejmuje swobodną decyzję i nie jest związany wnioskiem pracownika. Jeżeli jednak pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zagwarantować mu możliwość skorzystania z dodatkowych uprawnień urlopowych
Ministerstwo Finansów ogłosiło uchwałę Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 13 „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów”. KRS nr 13 ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2019 r. Co zawiera nowy standard i jaki jest zakres jego stosowania?
Przedsiębiorcy mogą pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na dofinansowanie wynagrodzeń przyjmowanych do pracy osób. Dotyczy to tylko określonych projektów unijnych. Możliwość dofinansowania kosztów zatrudnienia osób biorących udział w projekcie dotyczy nie tylko pracowników, ale również zleceniobiorców i wykonawców umów o dzieło.
W obecnych warunkach rynkowych zdarza się, że spółki nie mogą dokonać wiarygodnego pomiaru stopnia zaawansowania usługi lub całkowitych przewidywanych kosztów jej realizacji albo istnieją przesłanki powodujące prawdopodobieństwo niepokrycia poniesionych kosztów w trakcie realizacji umów. W takiej sytuacji należy stosować tzw. metodę zysku zerowego.
Stosowanie metody "koszt plus" do ustalania kosztów i przychodów niezakończonych umów budowlanych jest uzależnione między innymi od możliwości wiarygodnego oszacowania stopnia zaawansowania prac dla ustalenia przychodów oraz braku zastrzeżeń co do kompletności i poprawności poniesionych kosztów. Dlatego konieczna jest, co najmniej na dzień bilansowy, aktualizacja globalnego budżetu kosztów umowy. Warto
Do końca 2010 r. prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W trakcie kontroli okazało się, że powinienem być opodatkowany według skali. Naliczono mi zaległy podatek wraz z odsetkami. Zapłaciłem go z odszkodowania otrzymanego od firmy ubezpieczającej biuro rachunkowe, które mnie rozliczało. Czy otrzymana przeze mnie od ubezpieczyciela kwota pieniędzy stanowi dla mnie przychód
Po raz pierwszy od siedemnastu lat zmiany stawek podatkowych powodują konieczność zmian we wszystkich informatycznych systemach finansowo-księgowych. Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że nowy rok powitają przerwą w działalności - pod warunkiem że zawczasu pomyślą o dostosowaniu swoich firm do nowych stawek.
Pracodawca, który wysyła pracownika w zagraniczną podróż służbową, oprócz podstawowych kosztów z nią związanych, powinien liczyć się z możliwością powstania dodatkowych, niekiedy bardzo wysokich wydatków związanych z obowiązkiem zwrotu pracownikowi kosztów niezbędnego leczenia za granicą. Mimo że taki wydatek, w większości opinii organów skarbowych i w orzecznictwie sądowym, podlega opodatkowaniu,
Urlop wypoczynkowy to ustawowy przywilej zapewniony tylko pracownikom. Żadne powszechnie obowiązujące przepisy nie gwarantują prawa do niego osobom prowadzącym działalność gospodarczą ani osobom pracującym w ramach pozapracowniczych form zatrudnienia (np. zleceniobiorcom). Za okres urlopu przysługuje wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.
Pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego lub któremu przesunięto termin tego urlopu musi otrzymać od pracodawcy zwrot kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem go z urlopu lub z przesunięciem tego urlopu. W takim przypadku nie powstaje przychód u pracownika i tego rodzaju wydatek jest kosztem podatkowym pracodawcy.
Udzieliliśmy naszej pracownicy zgody na odbywanie rocznego dokształcania w formie kursu zawodowego. Ponieśliśmy pełny koszt kursu, a ponadto pracownica korzystała z płatnych zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych określonych w Kodeksie pracy. W zamian, podczas rozmowy z przełożonym, zobowiązała się do pozostawania w zatrudnieniu przez 2 lata po zakończeniu kursu. Nie sporządziliśmy jednak na piśmie
Rekompensata wypłacona kontrahentowi z tytułu niewywiązania się z umowy nie jest automatycznie kosztem podatkowym. Podatnik musi wykazać, że w tym konkretnym przypadku poniesienie wydatku przełoży się na osiągane przychody, zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła - wyrok NSA z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt II FSK 2152/14.
Nagrody i premie wypłacone pracownikom firmy z dochodu po opodatkowaniu mają charakter motywacyjny i wiążą się z osiągniętym przez firmę przychodem. Premie dla pracowników wypłacone z zysku mogą więc być kosztem podatkowym firmy - uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FPS 3/15).
W opracowaniu szczegółowo omawiamy podatkowe aspekty usług budowlanych na podstawie najważniejszych i najświeższych interpretacji organów skarbowych. Opisujemy sytuacje kontrowersyjne, które były przedmiotem zainteresowania urzędów, i przedstawiamy te interpretacje, które mogą stać się swego rodzaju precedensami, przesądzając o praktyce organów skarbowych na przestrzeni najbliższych lat.