Porada
Czy ubezpieczenie pracownika wysłanego w zagraniczną podróż służbową podlega opodatkowaniu
Pracodawca, który wysyła pracownika w zagraniczną podróż służbową, oprócz podstawowych kosztów z nią związanych, powinien liczyć się z możliwością powstania dodatkowych, niekiedy bardzo wysokich wydatków związanych z obowiązkiem zwrotu pracownikowi kosztów niezbędnego leczenia za granicą. Mimo że taki wydatek, w większości opinii organów skarbowych i w orzecznictwie sądowym, podlega opodatkowaniu, jest to rozwiązanie mniej kosztowne niż zapłata za faktycznie poniesione przez pracownika koszty leczenia za granicą.
W przypadku choroby powstałej podczas podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów leczenia za granicą oraz leków. Zwrot tych kosztów następuje ze środków pracodawcy. Nie podlegają zwrotowi koszty leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i zabiegów kosmetycznych oraz nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub zakupu okularów.
Jeżeli podróż służbowa odbywa się na terenie UE, pracownik na podstawie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego może w nagłych wypadkach skorzystać z publicznej służby zdrowia. Natomiast poza krajami UE polskie ubezpieczenie zdrowotne nie jest honorowane. W takiej sytuacji istotne staje się dodatkowe ubezpieczenie wyjeżdżającego pracownika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right