Rodzice wcześniaków zyskają dodatkowe wolne. Jest już gotowy projekt
Przepisy prawa pracy zawierają szczególne regulacje dla pracowników-rodziców. Przyznają im szereg uprawnień, w tym prawo do urlopów związanych z rodzicielstwem. Pracownicy mogą korzystać z urlopu: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego oraz wychowawczego. Ponadto ważnym elementem uprawnień rodzicielskich jest ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy osób
Regulacje krajowe państw członkowskich różnią się w zakresie uprawnień przyznanych pracownikom-rodzicom. Przepisy unijne określają tylko minimalne warunki dotyczące przyznania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, nie zobowiązują natomiast do wprowadzenia urlopu ojcowskiego.
9 listopada 2012 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie nowego urlopu rodzicielskiego.
Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany przez pracownika bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego zarówno pracownicy oraz pracownikowi jeśli zwrócą się do niego z odpowiednim wnioskiem.
W zeszłym roku udzieliliśmy pracownicy jednocześnie, na jej wniosek, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Obecnie pracownica przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim. W styczniu 2016 r. wystąpiła o podjęcie pracy na 1/2 etatu w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy pracownica może podjąć pracę na dodatkowym urlopie macierzyńskim, jeżeli
Od 2 stycznia 2016 r. zostanie poszerzony krąg osób uprawnionych do dzielenia się urlopem macierzyńskim z pracownicą. Takie prawo zyskał ojciec dziecka będący pracownikiem, w przypadku gdy matka dziecka jest ubezpieczona z innego tytułu niż stosunek pracy. Uprawnienie to będzie przysługiwało także innym członkom najbliższej rodziny, np. dziadkom czy rodzeństwu rodziców dziecka.
Przy okazji nowelizacji przepisów o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa zmieniły się regulacje Kodeksu pracy dotyczące urlopów związanych z rodzicielstwem. Zwiększyły one uprawnienia pracowników - ojców, pragnących wykorzystać urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski, gdy muszą oni przejąć sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Nowelizacja Kodeksu pracy przyznaje ojcu dziecka prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w przypadku porzucenia dziecka przez matkę lub niemożności sprawowania przez nią osobistej opieki nad dzieckiem z powodu jej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ponadto ojciec dziecka będzie mógł w niektórych sytuacjach skorzystać z tych urlopów, mimo że matka dziecka nie jest pracownikiem.
Pracownica złożyła tydzień po porodzie dwa osobne wnioski - jeden o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i drugi o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Jak mamy to traktować? Czy każdy wniosek złożony w ciągu 14 dni po porodzie zawsze należy traktować jako wniosek o łączne udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ze wszystkimi tego konsekwencjami?
W przypadku zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Ubezpieczony ojciec dziecka nabędzie również prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Pracownik złożył wniosek o dodatkowy urlop macierzyński na okres 5 tygodni. Nie wskazał jednak w nim daty zakończenia tego urlopu. Czy we wniosku należy wyraźnie wskazać, od kiedy zaczyna się dodatkowy urlop macierzyński i kiedy się zakończy?
W przepisach prawa pracy nie ma regulacji dotyczącej sposobu liczenia terminów. W związku z tym przy ich obliczaniu, w przypadku ustalania prawa do urlopów związanych z rodzicielstwem i składaniu wniosków o te urlopy, trzeba stosować potoczny sposób liczenia terminów.
Pracownica przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o podjęcie w czasie tego urlopu pracy na 1/2 etatu. Czy taka pracownica może pracować więcej niż 4 godziny na dobę?
Rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. otrzymali od 17 czerwca br. nowe uprawnienie - urlop rodzicielski. Mogą z niego korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka jednocześnie lub w różnych terminach. Ponadto o 2 tygodnie wydłużono dodatkowy urlop macierzyński.
Od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wprowadzono także nowy rodzaj urlopu - urlop rodzicielski. Takie zmiany wynikają z ustawy z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
W naszym zakładzie zwalniamy 10 pracowników z powodu likwidacji stanowisk pracy. Nie będą to jednak zwolnienia grupowe. Czy w takim przypadku możemy zwolnić pracownika na urlopie ojcowskim oraz pracownicę korzystającą z dodatkowego urlopu macierzyńskiego? Dodam, że w naszej firmie zatrudniamy ponad 100 pracowników.
Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński
Jedna z kobiet zatrudnionych w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia przyjęła 7-miesięczne dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia. Zlecenie jest dla niej jedynym tytułem do ubezpieczeń, zatem podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Przystąpiła również dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego
Nasz zakład pracy jest płatnikiem zasiłków. Dostaliśmy informację, że pracownica, którą zatrudniamy na umowę o pracę, przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim, wykonuje pracę dla innej firmy na umowę zlecenia. Są to lekkie prace biurowe wykonywane głównie w domu. Czy może ona podjąć pracę pobierając zasiłek macierzyński? Czy w dalszym ciągu przysługuje jej ten zasiłek? Czy powinniśmy jej cofnąć
Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie z powodu sprawowania opieki nad chorym ojcem na okres od 23 do 27 kwietnia br. Jednak z informacji podanych przez pracownika wynika, że jego żona w styczniu opiekowała się swoją chorą matką przez pełny miesiąc. Czy powinniśmy wypłacić naszemu pracownikowi zasiłek opiekuńczy?
Pracownica w styczniu 2012 r. wystąpiła o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W trakcie korzystania z tego urlopu złożyła ponowny wniosek o udzielenie kolejnych 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu udzielonego jej już urlopu, tj. od 6 lutego 2012 r. Czy powinniśmy udzielić pracownicy kolejnych 2-tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego