Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-07-15

Zmiany w urlopowych uprawnieniach rodzicielskich - nowe przepisy w praktyce

Rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. otrzymali od 17 czerwca br. nowe uprawnienie - urlop rodzicielski. Mogą z niego korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka jednocześnie lub w różnych terminach. Ponadto o 2 tygodnie wydłużono dodatkowy urlop macierzyński.

uprawnienia rodzicielskie, zasiłek macierzyński, zmiany przepisów

Za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński, przy czym jego wysokość zależy od tego, w jakim zakresie pracownik zdecyduje się wykorzystywać to nowe uprawnienie.

Urlop macierzyński przed porodem

Dotychczas pracownica mogła wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Był to zatem minimalny okres urlopu, jaki pracownica mogła wykorzystać przed porodem. Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje zasada, zgodnie z którą przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ustawodawca wprowadził więc maksymalną część urlopu macierzyńskiego, która może być wykorzystana przed przewidywaną datą porodu. Zmiana w tym zakresie wynikała z powszechnej krytyki dotychczasowego rozwiązania. Wprowadzenie maksymalnego okresu wymiaru urlopu, jaki może być wykorzystany przed przewidywaną datą porodu, powinno być rozwiązaniem korzystniejszym oraz zapewniającym odpowiednio długi urlop macierzyński pozostały do wykorzystania po porodzie.

Posłuchaj audycji Radia INFOR.PL "Zmiany w urlopach macierzyńskich" dostępnej na www.inforfk.pl

Podstawowy urlop macierzyński nadal jest obowiązkowy. Pracownica, która wykorzystała po porodzie co najmniej 14 tygodni tego urlopu, ma prawo zrezygnować z pozostałej jego części, składając w tym zakresie pisemny wniosek. W przypadku gdy miała prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, może zrzec się 6 tygodni. Warunkiem niezbędnym dla skutecznego zrzeczenia się części urlopu jest wykorzystanie go przez pracownika-ojca dziecka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00