Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.401.2024.3.MS2
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na rzecz Gminy.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na rzecz Gminy.
Udział w kosztach realizacji drogi (...) wraz z kanalizacją deszczową oraz sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej nie będzie stanowić wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku otrzymania odszkodowania za przejęcie nieruchomości zabudowanej i niezabudowanej na potrzeby budowy drogi od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, biorąc pod uwagę, że jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego działającą jako czynny podatnik VAT? Na mocy decyzji administracyjnej zostaliśmy wywłaszczeni w związku z realizacją inwestycji drogowej
Możliwość skorzystania ze zwolnienia w związku z wywłaszczeniem nieruchomości i otrzymanym z tego tytułu odszkodowaniem.
Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych przez Spółkę na realizację Inwestycji Drogowych.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu świadczenia opodatkowanej VAT usługi komunikacji miejskiej autobusowej i tramwajowej o kwotę podatku naliczonego od opisanych we wniosku wydatków.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Towarów i Usług Budowlanych związanych z realizacją Infrastruktury Drogowej.
prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wybudowanych dróg na gruntach Miasta oraz braku powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez
Wywłaszczenie właścicieli (a także użytkowników wieczystych) gruntów zajętych na budowę dróg publicznych podlega opodatkowaniu VAT. Wywłaszczenie stanowi bowiem odpłatną dostawę towarów, a odszkodowanie za nie jest wynagrodzeniem. W artykule wskazujemy, kiedy podatnicy mogą mieć do czynienia z takim zajęciem, jak ustalić podstawę opodatkowania, kiedy zapłacić należny podatek, a także kiedy przekazanie
brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, związanego z nakładami ponoszonymi w szczególności na budowę infrastruktury drogowej
Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego za poniesione straty w związku ze zniszczeniem plonów obsianych na dzierżawionym gruncie przejętym przez GDDKiA na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia z mocy prawa prawa własności nieruchomości Wnioskodawcy na rzecz Skarbu Państwa oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT, według stawki podstawowej sprzedaży Nieruchomości w sytuacji wyboru opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy.
Czy przeniesienie z mocy prawa prawa własności nieruchomości Gminy na rzecz Województwa, w wyniku decyzji Wojewody o ustaleniu lokalizacji drogi publicznej (wojewódzkiej) stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT?
Opodatkowanie dostawy działki, nabytej w drodze spadku, podzielonej na 2 działki. Wnioskodawca nie prowadzi i nie prowadził działalności (również rolniczej), działka nie jest i nie była związana z jakąkolwiek działalnością gospodarczą. Wnioskodawca zawarł porozumienie z Gminą na budowę sieci wodociągowej, dróg i kanalizacji.
1. Czy wydatki (nakłady) poniesione przez Spółkę w związku z realizacją budowy parkingu wraz ze zjazdem do drogi, który następnie Spółka przekaże nieodpłatnie Gminie, będą stanowiły dla Niej koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. W jaki sposób i w którym momencie, Spółka powinna rozpoznać wydatki (nakłady) na budowę parkingu wraz ze zjazdem
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na infrastrukturę drogową, która następnie zostanie nieodpłatnie przekazana gminie w imieniu której występować będzie Zarząd Dróg Miejskich - stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów i są potrącalne w dacie przekazania nakładów?
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki (wnioskodawcy), iż usługi objęte ww. PSP wystawionym w 2011 powinny zostać zadeklarowane przez Spółkę ze stawką VAT w wysokości 22% (a nie 23%)?
Czy czynność przekazania gminie za odszkodowaniem działki gruntu wydzielonej pod drogę publiczną, która przeszła na własność gminy z mocy art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT i czy podstawą opodatkowania jest uzyskane za sieć odszkodowanie, o którym mowa w art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami?
Czy Spółdzielnia należnie odprowadziła podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu sprzedaży Miastu prawa użytkowania wieczystego działek przeznaczonych pod budowę dróg osiedlowych, które zostały zajęte pod budowę dróg publicznych (przy zastrzeżeniu, że drogi zostały wybudowane i dzięki nim jest zapewniona właściwa komunikacja pomiędzy zasobami mieszkaniowymi Spółdzielni)?
Czy wspólnota powinna zapłacić podatek VAT od otrzymanego odszkodowania za wywłaszczone grunty?
Miastu nie będzie przysługiwało prawo do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu w takiej części w jakiej efekt końcowy projektu nie będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną.