Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez podatników, a o tym, czy są to zmiany faktycznie korzystne, ostatecznie zadecyduje praktyka.

Z pewnością oczekiwane przez podatników zmiany w ustawie o VAT, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., dotyczą m.in.: działania poprzez przedstawiciela podatkowego, zmodyfikowania definicji działalności gospodarczej wykonywanej przez podatnika VAT oraz likwidacji niektórych wyłączeń prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast minusem nowelizacji obowiązującej od 1 kwietnia 2013 r. jest m.in. zwiększenie zakresu opodatkowania nieodpłatnie przekazywanych towarów i nieodpłatnie świadczonych usług oraz podwyższenie stawek VAT dla niektórych czynności, jak np. dostawy kawy z dodatkiem mleka oraz dostawy wyrobów sztuki ludowej. Warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym zmianom w ustawie o VAT, z którymi przyjdzie zmierzyć się od 1 kwietnia br. W raporcie przedstawiamy ocenę nowo wprowadzanych rozwiązań.

Pozostałe zmiany w ustawie o VAT wprowadzane nowelizacją z 7 grudnia 2012 r. wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2014 r. i wówczas przedstawimy je również na łamach Mk.

Import towarów

Nastąpiła zmiana definicji importu towarów. Dotychczas przez import towarów należało rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Od 1 kwietnia br. za import towarów uznaje się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7). Jednak opodatkowaniu VAT w Polsce podlega tylko taki import towarów, który został dokonany na terytorium naszego kraju (art. 5 ust. 1 pkt 3).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00