Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Republiką Austrii - cz. 2
Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Republiką Austrii
(cz. II)Anna J. Szałek
Umowa o zabezpieczeniu społecznym daje prawo do świadczeń z obu państw wyłącznie z tytułu ubezpieczenia na ich terytoriach.
Jeśli osoba przebyła okresy ubezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi obu Umawiających się Stron, to okresy te są zliczane na prawo do świadczeń i czas ich przysługiwania, jeżeli nie przypadają na ten sam okres.
Świadczenia rzeczowe i pieniężne
Jeśli pracownik spełnia warunki do uzyskania świadczeń według przepisów prawnych jednej Umawiającej się Strony, a przebywa na terytorium drugiej Umawiającej się Strony w związku z wykonywaniem zatrudnienia, to zarówno on, jak i towarzyszący mu członkowie rodziny mają prawo do otrzymania świadczeń rzeczowych na koszt właściwej instytucji od instytucji miejsca pobytu zgodnie z przepisami obowiązującymi tę instytucję jakby instytucja ta była ich właściwą instytucją ubezpieczeniową w przypadku, gdy ze względu na ich stan wymagają oni natychmiastowego udzielenia im takich świadczeń.
Przyznanie pracownikowi prawa do protezy, większych środków pomocy lub innych świadczeń rzeczowych o większym znaczeniu zależy od zgody właściwej instytucji, chyba że udzielenie świadczenia nie może być odsunięte w czasie bez poważnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby. Zapis dotyczący zakresu podmiotowego świadczeń rzeczowych jest asymetryczny, ponieważ świadczenia rzeczowe są udzielane również austriackim ubezpieczonym i członkom ich rodzin, którzy według austriackich przepisów prawnych spełniają konieczne warunki prawa do świadczeń i którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.