Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.38.2024.3.MD
Kwestia opodatkowania (braku zwolnienia) budynków posadowionych na sprzedawanym gospodarstwie rolnym.
Kwestia opodatkowania (braku zwolnienia) budynków posadowionych na sprzedawanym gospodarstwie rolnym.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Nieuznania Wnioskodawczyni jako podatnika z tytułu prowadzenia wspólnego gospodarstwa rodzinnego rolnego.
Ustalenie czy w obrębie gospodarstwa rodzinnego, wyłącznie Pan będzie posiadał status podatnika czynnego w ramach podatku od towarów i usług (pytanie oznaczone we wniosku nr 4); czy pozostawanie przez E – w okresie prowadzenia gospodarstwa rodzinnego – czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w ramach Gospodarstwa (...), nie będzie pozbawiać Pana statusu
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży działek niezabudowanych.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży będących we współwłasności małżeńskiej niezabudowanych działek.
Jeżeli opisana transakcja sprzedaży ciągnika rolniczego była objęta uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług – nie była Pani zobligowana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanego stanu faktycznego, gdyż czynność ta była wyłączona na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Możliwość opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej z rodzinnego gospodarstwa rolnego na podstawie norm szacunkowych.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania za straty w uprawach związane z wcześniejszym zakończeniem umowy dzierżawy na wskazanych gruntach, na potrzeby realizacji farmy fotowoltaicznej.
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek nr 1, 2, 3, 4 i 5.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w gospodarstwie rolnym - rolnikowi, otrzymanym w spadku i w związku z podziałem majątku wspólnego (zwolnienie przedmiotowe).
Skutki podatkowe wydzierżawienia działki rolnej.
Wystawianie faktur zakupu i faktur sprzedaży, związanych z prowadzeniem gosp. rolnego oraz prowadzenie ewidencji zakupu i ewidencji sprzedaży na potrzeby prawidłowego rozliczenia podatku VAT, w związku z prowadzonym gosp. rolnym.
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup kombajnu zbożowego.
Podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości składającej się z działki nr (…), (…), (…), (…) i (…) oraz dotyczącej braku opodatkowania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nie będzie Pan mógł posiadać statusu rolnika ryczałtowego w zakresie dokonywanych dostaw płodów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa przy jednoczesnym posiadaniu statusu podatnika VAT czynnego dla działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług wspomagających produkcję roślinną (PKD 01.61.Z) oraz usług następujących po zbiorach (PKD 01.63.Z). Powyższe wynika z faktu, że prowadząc
Nabycie w spadku nieruchomości rolnej, której część Wnioskodawca dzierżawił, do części obowiązuje służebność, a także nabycie w spadku ciągnika rolniczego.
Uzyskanie statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług w przypadku prowadzenia odrębnego gospodarstwa rolnego.
rejestracja podatnika podatku VAT dla Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego oraz obowiązek dokonania korekty
w zakresie zachowania prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w związku z zakupem siewnika do kukurydzy i świadczenia nim usług innym podmiotom w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej
Czy podatnik prowadząc jednocześnie gospodarstwo rolne i działalność gospodarczą może opodatkować dochody uzyskane w ramach działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%?
Skutki podatkowe wypłacania rodzicom renty w zamian za przekazanie gospodarstwa rolnego.
Skutki podatkowe przekazania gospodarstwa rolnego w drodze umowy o odpłatną rentę.
Sprzedaż przez Wnioskodawczynię 17 grudnia 2020 r. udziałów 1/8 w działkach Nr 1 i Nr 2 stanowiących użytki rolne stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w który nastąpiło nabycie udziałów w ww. działkach przez Wnioskodawczynię. Jednakże skoro