Czy umowę na zastępstwo należy wypowiedzieć w razie śmierci zastępowanego pracownika
Pracownik dokonał kradzieży. Wysłaliśmy w związku z tym na jego adres domowy pismo w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego (pracownik nie był obecny w pracy w chwili, gdy przełożony dowiedział się o kradzieży), lecz przed jego doręczeniem pracownik zmarł. Czy rodzina ma prawo do odprawy pośmiertnej? - pyta Czytelnik z Łomży.
Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Taki efekt wystąpi tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem
Do najważniejszych obowiązków pracodawców należy zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracowników. Pomimo dbałości o właściwe i zgodne z prawem warunki pracy, może dojść jednak do nieszczęśliwego zdarzenia, jakim jest wypadek przy pracy, albo może pojawić się choroba zawodowa. Istotna jest zatem znajomość obowiązków związanych z takimi sytuacjami, m.in. czynności koniecznych w celu ustalenia okoliczności
W wyniku wypadku przy pracy pracownik zatrudniony na stanowisku "robotnik placowy" stracił życie - został potrącony przez samochód ciężarowy. Przyczyną wypadku było nieprzestrzeganie przez kierowcę samochodu ciężarowego zasad poruszania się po placu obowiązujących w zakładzie pracy. Jakie świadczenia odszkodowawcze należą się członkom rodziny poszkodowanego?
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę w kwietniu 2015 r. W 3 dni po rozwiązaniu umowy nasz były pracownik zachorował i pobierał zasiłek chorobowy przez 3 miesiące. Na skutek choroby zmarł. Czy powinniśmy zapłacić rodzinie zmarłego odprawę pośmiertną, gdy w chwili śmierci dana osoba nie była już u nas zatrudniona, a do śmierci pobierała zasiłek chorobowy - pyta Czytelniczka z Kalisza.
Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?
Zatrudniamy 14 osób na podstawie umów o pracę. Jeden z naszych pracowników zmarł. Pracownik ten pobierał rentę z ZUS. Żona pracownika także pobiera rentę z ZUS i jest również u nas zatrudniona. Czy powinniśmy wypłacić jej odprawę pośmiertną po śmierci męża?
W sierpniu br. przestał przychodzić do pracy pracownik magazynu. Nie otrzymaliśmy żadnego usprawiedliwienia jego nieobecności. Po kilku dniach wysłaliśmy mu pocztą zwolnienie dyscyplinarne. Tydzień później jego żona poinformowała nas, że mąż zmarł tragicznie i został odnaleziony po kilku dniach. Czy w takiej sytuacji powinnam cofnąć rozwiązanie dyscyplinarne i wydać nowe świadectwo pracy? Jeśli tak