Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.133.2022.17.MJ
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe przekazania wnukowi nieruchomości w drodze darowizny.
Określenie od którego z wskazanych terminów (nabycie gruntu lub wybudowanie budynku) należy liczy 5 lat oraz skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości
Określenie od którego z wskazanych terminów (nabycie gruntu lub wybudowanie budynku) należy liczy 5 lat oraz skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy Wnioskodawczyni nie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a notariusz nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży domu jednorodzinnego typu bliźniak.
Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości otrzymanego w darowiźnie na spłatę kredytów zaciągniętych przez męża.
Możliwości uznania za wydatki na własne cele mieszkaniowe, częściowej spłaty kredytu, zakupu usług transportowych, wykończeniowych i montażowych oraz zakupu materiałów i urządzeń do domu jednorodzinnego.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia lokalu mieszkalnego.
Sprzedaż nieruchomości po upływie okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie działki, nie będzie stanowić źródła przychodu.
Ulga mieszkaniowa (rozpoczęcie budowy domu bez pozwolenia na budowę).
Ustalenie czy istnieje możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków bez posiadania dokumentu końcowego odbioru domu oraz gdy faktury są wystawione na współmałżonka, z którym nie ma rozdzielności majątkowej.
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży domu jednorodzinnego.
Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży praw i roszczeń.
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji prawa budowlanego to likwidacja niepotrzebnych formalności i uproszczenie inwestycji. Według krytyków to dewastacja ładu przestrzennego i upodobnianie Polski do Bangladeszu
Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym.
Ocena możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej całości wydatków na zakup i instalację pompy ciepła oraz fotowoltaiki, także poniesionych przez pozostałych współwłaścicieli.
W zakresie uznania sprzedaży domu jednorodzinnego za odpłatną dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT.
Prawo do odliczenia części podatku naliczonego w związku z budową domu jednorodzinnego, w którym jedno z pomieszczeń jest wykorzystywane w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów za prąd, gaz (ogrzewanie), podatku od nieruchomości, abonamentu za internet stacjonarny w proporcji powierzchni biura do całej powierzchni nieruchomości.
Odliczenie wydatków poniesionych, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, na zakup materiałów budowlanych związanych z wymianą pokrycia dachowego oraz rynien wraz z usługą montażu dachówki.
Odliczenie wydatków poniesionych w ramach ulgi termomodernizacyjnej na remont dachu, wymianę pokrycia dachowego wraz z jego dociepleniem w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym we współwłasności.
Możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych na materiały budowlane i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wykorzystane do ocieplenia przegrody budowlanej, związane z wymianą pokrycia dachowego wraz z jego dociepleniem polegające na wymianie łat, nabiciu membrany, wzmocnieniu