W jakiej formie dokumentować informacje uzyskane od świadków wypadku przy pracy w postępowaniu powypadkowym
Członek zarządu osoby prawnej w postępowaniu podatkowym prowadzonym wobec tej osoby powinien być przesłuchiwany w charakterze strony, a nie świadka, a więc przysługuje mu pełne prawo odmowy zeznań – wyrok NSA z 17 stycznia 2023 r., sygn. akt I FSK 1696/18.
Paweł Pogorzelski: Na etapie ogłoszenia zarzutów podejrzany niewiele wie na temat materiału dowodowego, z którym wiążą się te zarzuty. Składanie wyjaśnień w takim momencie może więc być ryzykowne i prawdopodobnie zaszkodzi podejrzanemu
Jeden z moich pracowników był świadkiem kradzieży samochodu. Niedawno został wezwany do sądu w celu złożenia wyjaśnień w charakterze świadka. Termin rozprawy wyznaczono na wtorek o godz. 11. Czy mam obowiązek zwolnienia pracownika w celu jego stawiennictwa na rozprawie i czy za tę nieobecność przysługuje wynagrodzenie? - pyta Czytelniczka z Koszalina.
W każdej procedurze prawnej przewidziane są sankcje wymierzane uczestnikom postępowania, którzy nie spełnili nałożonego na nich obowiązku procesowego. Ich celem jest zapewnienie sprawnego przebiegu postępowania. Przykład najprostszy to nałożenie kary na świadka, który nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie. Nie są to sankcje ostateczne, nakładane w orzeczeniu kończącym postępowanie
Pracownik wezwany na świadka nie może odmówić złożenia zeznań w sprawie tylko dlatego, że łączy go ze stroną podległość służbowa.
Nie wszyscy podatnicy dokładnie wiedzą, co może być dowodem w przypadku sporu z organami podatkowymi. Tymczasem dokładna znajomość zasad postępowania dowodowego w wielu przypadkach może uchronić podatników przed negatywnymi skutkami postępowania podatkowego.