Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.407.2024.2.EC
Możliwość skorzystania z ulgi na zabytki.
Możliwość skorzystania z ulgi na zabytki.
Zwolnienie z podatku VAT czynności zarządzania nieruchomościami na rzecz wspólnot mieszkaniowych, prawidłowość wystawiania faktur na rzecz klientów konsorcjum zarówno za zarządzanie nieruchomościami, jak i usługi ochrony oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Konsorcjanta.
Możliwość wystawiania faktury VAT m.in. za opłaty eksploatacyjne, opłaty za media i opłaty kanalizacyjne na osoby trzecie na wniosek właściciela lokalu lub osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla odsprzedaży mediów, w szczególności dostarczania zimnej i ciepłej wody, odprowadzania ścieków, centralnego ogrzewania oraz dostaw energii elektrycznej, na podstawie Rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
W zakresie ustalenia, czy kwota otrzymanego odszkodowania przez Wspólnotę Mieszkaniową będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Opodatkowanie realizowanych przez Wspólnotę na rzecz Dewelopera świadczeń wynikających z zawartego Porozumienia oraz możliwości korzystania przez Wspólnotę ze zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 113 ust.1 ustawy w przypadku otrzymania wynagrodzenia wynikającego z zawartego z Deweloperem Porozumienia.
Uznania czynności wykonywanych przez Wspólnotę na podstawie Porozumienia za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również, że wynagrodzenie Wspólnoty wynikające z Porozumienia powinno być wliczone do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ustawy o VAT, a także zobowiązania tej Wspólnoty do naliczenia podatku VAT z tytułu wykonania ww. czynności. Uprawnienia Dewelopera do
Odszkodowanie (obejmujące Kwotę Główną i Odsetki) otrzymane od wykonawcy robót budowlanych z tytułu szkód spowodowanych wadliwym wykonaniem robót budowlanych w części dotyczącej lokali mieszkalnych zamieszkałych przez osoby będące oraz niebędące członkami Wspólnoty, oraz miejsc postojowych wynajmowanych na rzecz osób wchodzących w skład Wspólnoty oraz spoza Wspólnoty, stanowi dochód z gospodarki zasobami
Dotyczy ustalenia czy Wspólnota powinna zapłacić podatek od ww. kwoty, czy jeżeli jest to odszkodowanie za źle wykonane prace przez dewelopera Wspólnota jest zwolniona.
Sposób ustalania proporcji dla potrzeb odliczania podatku naliczonego.
Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupowych związanych z realizacją projektu.
Skutki podatkowe nieodpłatnego przejęcia systemu energetycznego przez wspólnotę.
Czy w przypadku podziału uzyskanej kwoty odszkodowania pomiędzy właścicieli poszczególnych lokali zgodnie z treścią uchwały podjętej przez zebranie mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej i jednoczesne zaliczenie tych kwot na poczet opłat z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej, tj. utrzymanie zasobu mieszkaniowego, które to opłaty obciążają poszczególnych właścicieli lokali, Wnioskodawcy będzie przysługiwało
W przypadku Lokalu wchodzącego w skład wspólnoty mieszkaniowej, wykorzystywanego przez Lokatora na podstawie umowy najmu, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Pobierane przez Państwa (za pośrednictwem ZOPOW) opłaty od Lokatora za wywóz nieczystości stanowią / będą stanowiły
Wnioskodawca biorący udział w realizacji projektu nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części, w odniesieniu do realizowanego projektu.
Czy kwota należności głównej odszkodowania otrzymanego w ramach ugody zatwierdzonej przez sąd od Dewelopera w wysokości (…) zł, którą Wspólnota Mieszkaniowa otrzymała od Dewelopera i zamierza przeznaczyć na usunięcie wad i usterek w częściach wspólnych budynku Wspólnoty Mieszkaniowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub w części, w odniesieniu do realizowanego projektu.
Wnioskodawca biorący udział w realizacji projektu nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części, w odniesieniu do realizowanego projektu pn. „(…)”.
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub w części, w odniesieniu do realizowanego projektu pn. „(…)”.
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub w części, w odniesieniu do realizowanego projektu pn. „(…)”.
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub w części, w odniesieniu do realizowanego projektu pn. „(…)”.