Poradnia z prawa pracy
Pracownicy niewykorzystujący urlopu wypoczynkowego w terminie, tj. w roku, za który przysługuje, generują tzw. zaległy urlop. Ten powinien być wykorzystany do 30 września następnego roku. A to oznacza, że niewykorzystany urlop za 2023 r. należy wykorzystać do 30 września 2024 r. Jeżeli pracownik rozpocznie wykorzystywanie zaległego urlopu 30 września 2024 r., warunek udzielenia zaległego urlopu zostanie
Pracodawca w każdej chwili może przerwać wypoczynek zatrudnionej u niego osoby, jeśli wymagają tego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Przepisy nie precyzują jednak, jak to zrobić, zwłaszcza gdy pracownik nie odbiera telefonu służbowego
W tym roku zatrudniłem w firmie pierwsze osoby na umowę o pracę. Obecnie pracuje u mnie 5 pracowników. Zbliża się koniec roku i nie wiem, czy mam obowiązek sporządzenia planu urlopów na 2024 r. Czy w takiej małej firmie jak moja też trzeba tworzyć plan urlopów? – pyta Czytelnik z Bydgoszczy.
W zakresie ustalenia, czy czynności polegające na tworzeniu oprogramowania i ulepszeń spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej oraz czy uprawniają do odliczenia kosztów kwalifikowanych, w tym w sytuacji, gdy wynagrodzenie Wnioskodawcy obejmuje także wynagrodzenie za wykonywanie prac B+R ustalane w oparciu o metodę odkosztową (koszt powiększony o narzut).
Kalendarium wydarzeń wrzesień 2023 r.
Pracownik rozpoczął urlop trwający od 21 sierpnia do 25 sierpnia. Od 22 sierpnia zachorowało mu dziecko i wziął na nie opiekę od 22 sierpnia do 25 sierpnia. Czy za zgodą pracodawcy pracownik może cofnąć urlop przypadający od 22 sierpnia do 25 sierpnia?
Pracownik zaplanował urlop w dniu 5 czerwca 2023 r. W tym dniu udał się do lekarza z dzieckiem i uzyskał zwolnienie lekarskie (opieka nad dzieckiem) w dniach od 5 czerwca do 7 czerwca 2023 r. Czy w tej sytuacji zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy?
Pracodawca przygotowuje plan urlopów wypoczynkowych. Ze względu na sezonowość prac nie chce ich udzielać w lipcu. Czy może podjąć taką decyzję?
PROBLEM Nauczyciel był zatrudniony na umowę na czas określony od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r., wykorzystał urlop w czasie ferii zimowych i letnich, ponownie został zatrudniony na czas określony od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. W listopadzie umowa ulega rozwiązaniu za porozumieniem stron z dniem 27 listopada 2022 r. Czy za miesiące wrzesień-listopad należy wypłacić ekwiwalent
Pracownik złożył wnioski urlopowe, z których wynika, że jego urlop podzielony zostanie na kilka części, z których żadna nie będzie miała 14 dni. Czy w takiej sytuacji pracodawcy grożą jakieś kary za naruszenie praw pracownika?
Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. W jakim terminie należy zaktualizować jego informację o warunkach zatrudnienia?
Pracownikowi w zależności od stażu pracy przysługuje w ciągu roku kalendarzowego 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawca udziela mu tego urlopu zgodnie z planem urlopowym, a jeśli go nie tworzy - po porozumieniu z pracownikiem. Obecnie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi (bez jego zgody), w terminie przez