Czy pracownica w ciąży może pracować 8 godzin przy komputerze
Prawo wspólnotowe dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników ma różny zakres obowiązywania. Część dyrektyw dotyczy bezpośrednio jedynie niektórych kategorii pracowników.
Pracownica pracująca na umowę o pracę na czas określony przyniosła zaświadczenie pracodawcy, że jest w ciąży. W związku z tym jej umowa zostanie przedłużona do czasu porodu. W wyniku przedłużenia umowa ta przekroczy limit, na jaki maksymalnie można zawierać umowy na czas określony. Czy w takiej sytuacji pracownica może domagać się zawarcia z nią umowy o pracę na czas nieokreślony?
Pracownice będą mogły wykonywać prace dotychczas im wzbronione. W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy zmianie ulegną bowiem przepisy dotyczące prac wzbronionych kobietom. Zakaz wykonywania tych prac będzie dotyczył tylko kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią, a nie wszystkich kobiet, tak jak było dotychczas.
W prawie unijnym za grupy szczególnego ryzyka uważa się dzieci, młodzież, a także pracownice w ciąży, pracownice, które niedawno rodziły czy karmiące piersią.
W krajach wysoko rozwiniętych, w tym w Polsce, w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost aktywności zawodowej kobiet. Ma na to wpływ wiele czynników. Z jednej strony rozwój gospodarczy państwa, z drugiej coraz wyższy poziom wykształcenia kobiet, a wraz z tym rosnące aspiracje zawodowe, jak też chęć uzyskania samodzielności finansowej. Istotną rolę przy podejmowaniu decyzji o podjęciu zatrudnienia
Prawo pracy chroni przed zwolnieniem z pracy kobiety w ciąży i na macierzyńskim, osoby pełniące funkcje związkowe, osoby pozostające w okresie przedemerytalnym czy też pełniące funkcje w radach pracowniczych. Jest to ochrona przed wypowiedzeniem, która działa w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego. Wypowiedziane dokonane pracownikowi chronionemu może skończyć się wydaniem przez sąd wyroku odszkodowawczego
Kodeks pracy w sposób szczególny chroni macierzyństwo m.in. poprzez zabezpieczenie trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży, jak i w pewnym okresie po urodzeniu dziecka. Ustawodawca tę grupę pracowników zabezpieczył najmocniej przed zwolnieniami, jak również przyznał im szereg uprawnień. Dotyczy to stosunków pracy powstałych zarówno w drodze umowy o pracę, wyboru, mianowania czy spółdzielczej umowy
W zakładzie pracy zatrudnieni są tylko mężczyźni. Pracodawca nie przewiduje też zatrudniania kobiet, sporadycznie zatrudnia panie na umowę zlecenia. Czy w takiej sytuacji konieczne jest sporządzenie w firmie wykazu prac wzbronionych kobietom?
Byłam zatrudniona na czas określony na 3 lata (od stycznia 2005 r.) z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. 18 listopada 2005 r. szef wypowiedział mi umowę, a już 15 grudnia dowiedziałam się, że jestem w ósmym tygodniu ciąży. Zaświadczenie dostarczyłam dopiero 19 grudnia (wypowiedzenie zakończyło się 3 grudnia), myśląc, że to pomoże. Pracodawca oświadczył mi jednak, że jestem zwolniona, a poza tym,
Zatrudnianie kobiet wymaga stworzenia im odpowiednich warunków pracy, szczególnie w niektórych okresach oraz otoczenia ich specjalną opieką. Wynika to z właściwości organizmu kobiet, który powinien być chroniony przed pracą zbyt uciążliwą, jak również ze względu na funkcje macierzyńskie.