Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.149.2024.1.KK
W zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez pozostałych kredytobiorców.
W zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez pozostałych kredytobiorców.
Skutki podatkowe w zakresie zwrotu (kwoty dodatkowej) otrzymanego na postawie ugody bankowej w sprawie kredytu mieszkaniowego.
Zakup przez Wnioskodawcę małego sprzętu AGD, tj. mikrofali nie mieści się w pojęciu wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o PIT. Wydatek ten nie może być przez Wnioskodawcę traktowany jako wydatek remontowy, gdyż nie można go uznać za sprzęt umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych.
Skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych zasądzonych wyrokiem sądu oraz w wyniku zawarcia ugody z bankiem.
Skutki podatkowe otrzymania „kwoty dodatkowej” na podstawie ugody z bankiem.
Wyliczanie nadwyżki kosztów finansowania dłużnego Inwestycji stanowiącej długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej w związku z zaciągnięciem Kredytu Refinansowego.
Wyliczanie nadwyżki kosztów finansowania dłużnego Inwestycji stanowiącej długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej w związku z zaciągnięciem Kredytu Refinansowego.
Czy uzyskane przez Spółkę środki pieniężne z tytułu zabezpieczenia stóp procentowych w związku z zawartymi umowami kredytu i pożyczki stanowią przychody podatkowe w zakresie, w jakim dotyczą zapłaconych odsetek, które Spółka kwalifikuje jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów oraz w jakim źródle przychodów Spółka obowiązana jest rozpoznać uzyskane przychody z tego tytułu; - Czy poniesione
Skutki podatkowe odstąpienia przez Bank od wymagania spłaty kwoty wynikającej z błędnie naliczonych odsetek od kredytu.
Skutki podatkowe zwrotu nadpłaty przez bank.
Skutki podatkowe otrzymania zwrotu z banku na podstawie ugody zawartej przed sądem w związku z orzeczeniem nieważności umowy kredytowej.
Skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych odłączenia się wnioskodawcy od kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe.
Obowiązki płatnika w związku ze zwrotem na rzecz kredytobiorcy świadczenia głównego, odsetek ustawowych i kosztów procesu.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie planowanego zawarcia ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału i odsetek) przeznaczonego na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Opodatkowanie przychodu z tytułu otrzymania „dodatkowej kwoty” na podstawie zawartej ugody z bankiem.
Skoro zasądzony na rzecz Wnioskodawcy zwrot kwoty będącej zwrotem wpłaconego na rzecz Banku świadczenia głównego (udzielony kredyt) oraz świadczenia dodatkowego (odsetki ustawowe za opóźnienie) nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, to wypłacone z tego tytułu odsetki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 95b.
Możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia lokalu wydatków z tytułu: wniesionego wkładu mieszkaniowego oraz spłaty zadłużenia z tytułu kredytu w comiesięcznych opłatach za użytkowanie lokalu.
Zwolnienie przedmiotowe - ulga mieszkaniowa.
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 do czynności polegających na odroczeniu terminu spłaty wierzytelności.
Czy w przypadku płatności odsetek przez Wnioskodawcę lub obie spółki w częściach równych, zapłacone odsetki od kredytu inwestycyjnego będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia na podstawie umowy cesji praw z umowy kredytowej.
W zakresie możliwości zwolnienia przedmiotowego - cele mieszkaniowe (spłata kredytu, wkład własny do kredytu).
1) Czy w przedstawionym stanie faktycznym odsetki od kredytu będą stanowić koszty uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy? 2) Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca powinien kwalifikować otrzymane od pożyczki nr 1 odsetki jako przychody ze źródła innego niż zyski kapitałowe (tj. przychody z działalności operacyjnej)?