Poradnia bhp
Przepisy nie nakazują pracodawcy wprost, aby pojazdy wykorzystywane przez pracowników miały zamontowany system chłodzący. Jednak takie zobowiązanie wynika pośrednio z ogólnych przepisów bhp
PROBLEM W naszej spółce planujemy wprowadzenie dodatku pieniężnego na utrzymanie w czystości odzieży ochronnej. Czy będzie on zwolniony z oskładkowania? Jakie działania powinniśmy podjąć, aby ewentualne wyłączenie składkowe nie zostało zakwestionowane przez ZUS?
W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie - zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie
Od 1 maja br. należymy do Wspólnoty Europejskiej. Przepisy i normy obowiązujące w Unii stały się dla nas powszechnie obowiązującym prawem. Również problematyka bezpieczeństwa i higieny pracy znalazła wyraz w dyrektywach unijnych.
Jakie działania można podjąć, aby poprawić poziom edukacji w zakresie bhp? Co może zrobić inspektor, firma z branży bhp, a także organizacja świadoma wagi bezpieczeństwa pracy, żeby zmienić nastawienie i postawy ludzi? W wielu sytuacjach dopiero wypadek przy pracy uświadamia wszystkim wagę zasad i procedur bhp. Tym artykułem chcemy otworzyć dyskusję na temat praktycznego zastosowania wiedzy psychologicznej
Wraz z otworzeniem się granic Unii Europejskiej pojawiły się nowe możliwości pracy na rynku Wspólnoty, zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Firmy z Europy Wschodniej są wartościowym partnerem dla zachodnich sąsiadów - nie tylko są tańsze, ale też najczęściej bardziej rzetelne i elastyczne niż te rodzime. Wynajęcie firmy zagranicznej, poza oczywistymi plusami ekonomicznymi, niesie ze sobą pewne
W trakcie kontroli w naszym zakładzie inspektor pracy zwrócił uwagę, że środki ochrony indywidualnej w postaci ochrony słuchu powinny być wydawane pracownikom indywidualnie, nie zaś jeden ochronnik na stanowisko, na którym pracuje kilka osób. Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez wiele osób, czy każdy pracownik musi mieć swoje środki ochrony?
Praca w biurze, jak to się powszechnie wydaje, nie jest ani lekka, ani zdrowa. Może doprowadzić do wielu schorzeń, nadmiernego przeciążenia organizmu, osłabienia sprawności intelektualnej. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy powinien zapewnić pracodawca.
Wrzesień to początek roku szkolnego. Dzieci, młodzież i nauczyciele wracają znów do sal lekcyjnych. Szkoły i inne placówki oświatowe ze względu na swoisty charakter podlegają szczególnym, najczęściej ostrzejszym rygorom w zakresie bezpieczeństwa i higieny niż inne miejsca i budynki użyteczności publicznej.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo jest spowodować pożar. Uświadamiamy sobie to dopiero w momencie, kiedy jest już najczęściej za późno. Dlatego w tym numerze kompleksowo omówimy, jak uniknąć pożaru oraz co zrobić, gdy pożar już wybuchnie.
Organizator musi zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na imprezie. Dotyczy to zarówno porządku publicznego, jak i właściwej opieki medycznej.
Lekceważenie problematyki szkoleń przeciwpożarowych może mieć tragiczne konsekwencje.
Specjalista ds. bhp w swojej pracy często spotyka się z problemami związanymi z wypadkami komunikacyjnymi osób, które prowadzą samochód podczas wykonywania obowiązków służbowych. Jedną z najbardziej narażonych na tego typu wypadki grup pracowników są przedstawiciele handlowi. Pracownicy służby bhp powinni wiedzieć, jakie działania mogą podjąć, aby wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków drogowych wśród
Chcąc budować bezpieczne środowisko pracy i wysoką kulturę bhp, musimy zadbać o zmianę nastawienia pracowników i kadry kierowniczej do przestrzegania norm i zasad. Nastawienie to ulegnie zmianie, jeśli pracownicy zaczną się z nimi identyfikować.
Prowadzę niewielki zakład produkujący turystyczne palniki gazowe, w którego skład wchodzą: pomieszczenie dla pracowników z łazienką, 2 pomieszczenia produkcyjne i magazyn. Obecnnie na terenie zakładu jest zainstalowany hydrant wewnętrzny z wężem półsztywnym. W jaki sprzęt gaśniczy powinienem być zaopatrzony?
Zajmuję się w zakładzie pracy sprawami bhp. Pracodawca polecił mi sporządzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dla naszego zakładu. Wiem, że należy w niej opisać warunki ewakuacji oraz rodzaje sprzętu gaśniczego, który znajduje się w zakładzie. Czy w instrukcji powinienem uwzględnić także inne zagadnienia?