Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-09-12

Poradnia bhp

  • Co się zmieniło po nowelizacji przepisów dotyczących dofinansowania przez pracodawcę zakupu okularów dla pracowników
  • Czy badania okresowe stracą ważność, gdy na stanowisku pracy pojawią się nowe czynniki szkodliwe
  • Jakie środki higieny osobistej trzeba zapewnić pracownikom
  • Kto musi zatwierdzać ocenę ryzyka zawodowego

Jak powinna prawidłowo przebiegać procedura dofinansowania zakupu okularów dla pracownika spędzającego przed monitorem komputerowym ponad cztery godziny dziennie? Czy w orzeczeniu lekarskim jest konieczny zapis o potrzebie stosowania szkieł korekcyjnych do pracy? Czy pracodawca powinien zwrócić także koszty zakupu soczewek?

Procedura dofinansowania okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze polega na tym, że pracownik, który przedkłada pracodawcy orzeczenie lekarskie z zaleceniami lekarza medycyny pracy o potrzebie stosowania takich okularów, otrzymuje zwrot kosztów zakupu. Brak stosownego zapisu w orzeczeniu lekarskim pozbawia pracownika uprawnienia do refundacji.

W myśl par. 8 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – czyli wstępnych, okresowych lub kontrolnych, przeprowadzone zgodnie z art. 229 kodeksu pracy – wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00