Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.434.2024.1.MD
Skutki podatkowe otrzymania od banku zasądzonej należności głównej i odsetek ustawowych za opóźnienie.
Skutki podatkowe otrzymania od banku zasądzonej należności głównej i odsetek ustawowych za opóźnienie.
W 2024 r. Sąd Najwyższy wskazywał na kwestię podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Po raz kolejny zajął także stanowisko odnośnie do obowiązku ubezpieczeń niemal jedynego wspólnika sp. z o.o. oraz osoby wykonującej pracę na rzecz pracodawcy. Sąd Najwyższy wypowiedział się również, odmiennie niż dotychczas, w zakresie uprawnień ZUS do kwestionowania podstawy wymiaru składek na
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem odprowadzania z tego tytułu składek ZUS. Pomimo wielu ułatwień w tym zakresie, związanych z różnego rodzaju ulgami w opłacaniu składek, takimi jak ulga na start, preferencyjne składki czy mały ZUS plus, przedsiębiorcy nadal poszukują optymalizacji składkowych, np. w postaci outsourcingu pracowniczego. Często jednak jego stosowanie jest pozorne
TSUE orzekł, że organy podatkowe nie mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia wyłącznie na tej podstawie, że dokonana czynność, zgodnie z przepisami krajowego prawa cywilnego, została uznana za pozorną lub nieważną. Aby odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT, muszą być spełnione unijne przesłanki uznania transakcji za pozorną albo gdy transakcja została faktycznie dokonana, że jest wynikiem
Zasadność zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z uchyleniem się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu?
Późniejsze rozwiązanie umowy sprzedaży przez jej strony, nie uzasadnia zwrotu prawidłowo naliczonego oraz zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy są podstawy do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnej od umowy sprzedaży, w oparciu o art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Zasadność zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z uchyleniem się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu?
Umowa przeniesienia własności tytułem zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia zawarta w formie aktu notarialnego pomiędzy Wnioskodawczynią a siostrą nabywcy nie kreuje nowego prawa własności, lecz jedynie przywraca je na rzecz następcy prawnego właściciela. Co oznacza, iż nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
zwrot uiszczonego podatku w związku z uchyleniem się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu?
Czy w przypadku uznania przez sąd objęcia udziałów przez Wspólnika w kapitale zakładowym Wnioskodawcy za nieważne, świadczenie, które uzyskał Wnioskodawca od Wspólnika tytułem pokrycia nieważnie objętych udziałów, będzie stanowiło dla Wnioskodawcy niepieniężne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? W jaki sposób należy ustalić wartość takiego przychodu
Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem Udziału w prawie własności działek niezabudowanych który został wykorzystany do wykonania czynności opodatkowanej VAT tj. sprzedaży na rzecz ZZ?
Czy w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku?
Czy czynności uznane za nieważne na gruncie prawa cywilnego powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
1. Czy na podstawie umowy użyczenia zawartej z małoletnim synem podatnikowi przysługuje prawo do zmniejszenia podatku dochodowego, o wydatki tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego? 2. Czy po stronie użyczającego i biorącego w użyczenie powstaje przychód opodatkowany podatkiem dochodowy?
Zdaniem podatnia z uwagi na treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do uzyskanych przychodów związnych z przestępstewem nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy o pdop. W takiej sytuacji Podatnik ma prawo dokonać korekty rzekomo osiągniętych przychodów z tytułu wpłaconych rat i w tej części skorygować zaliczki na podatek dochodowy.
Czy zasądzona na rzecz podatnika kwota w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji o przekazaniu na jego rzecz nieruchomości stanowi przychód z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a więc nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Jakie sankcje pociąga za sobą wadliwość czynności prawnej? Jakie są skutki wykorzystania czynności prawnej dla obejścia prawa podatkowego? Czy przychody z działalności zakazanej przez prawo podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Co jest błędem oświadczenia woli składanego przez ubezpieczającego przy zawieraniu umowy ubezpieczenia? Kto może uchylić się od skutków prawnych błędnego oświadczenia woli?
W jakich przypadkach podatnik VAT nie może obniżyć kwoty podatku należnego lub domagać się zwrotu podatku? Czy osoba prawna ma możliwość otrzymania na swój rachunek kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej przez jej oddział przed jego likwidacją? Czy zawsze, gdy sprzedawca nie ma kopii faktury, nabywca traci prawo do odliczenia wykazanej w niej kwoty