Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.412.2024.1.PC
Przychód ze sprzedaży wierzytelności leasingowych.
Przychód ze sprzedaży wierzytelności leasingowych.
Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji dostawy lokalu mieszkalnego otrzymanego wcześniej od Dewelopera, z jednoczesną cesją umowy deweloperskiej, jako dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy.
Przychód osiągnięty z tytułu dokonania cesji praw wynikających z umowy deweloperskiej i przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego nie jest tożsamy z przychodem osiągniętym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, udziałów w nieruchomości lub praw z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Skutki podatkowe na gruncie podatku VAT przy sprzedaży wierzytelności w ramach umowy sekurytyzacji
1) Czy cena należna Spółce od X za zbyte Wierzytelności Leasingowe wynikające z Umów Leasingu operacyjnego, jak i Umów Leasingu finansowego, nie stanowi przychodu po stronie Spółki, natomiast Spółka ma obowiązek rozpoznawać przychody w wysokości całości rat leasingowych wynikających z Umów Leasingu operacyjnego oraz przychody w wysokości jedynie części odsetkowej rat leasingowych wynikających z Umów
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej
W 2018 r. NSA wydał wiele ciekawych roztrzygnięć w zakresie rozliczeń VAT, które mogą mieć wpływ również na aktualne rozliczenie. Często nie zgadza się z dotychczasową z interpretacją organów podatkowych. Oczywiście niektóre orzeczenia potwierdzają stanowisko organów podatkowych. Przedstawiamy przegląd orzeczeń wraz z komentarzem jakie jest stanowisko organów podatkowych w tym zakresie.
Czy wartość Wierzytelności Pożyczkowych w zakresie kwoty głównej pożyczki niespłaconej na datę graniczną będzie kosztem uzyskania przychodu Spółki jednorazowo w dniu zbycia tych Wierzytelności Pożyczkowych?
Czy koszt uzyskania przychodu z tytułu dyskonta ustalonego na dzień sprzedaży Wierzytelności Leasingowych do SPV powinien być skorygowany jedynie w przypadku dokonania przez SPV ewentualnej dopłaty do ceny za sprzedane przez Spółkę Wierzytelności Leasingowe i czy korekta tego kosztu powinna być dokonana w momencie otrzymania przez Spółkę dopłaty do ceny?
Czy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w postaci dyskonta zastosowanego przy kalkulacji ceny sprzedaży do SPV Wierzytelności Leasingowych należy uznać dzień sprzedaży poszczególnych transz Wierzytelności Leasingowych do SPV?
Czy cena należna Spółce od SPV za zbyte Wierzytelności Leasingowe wynikające z Umów Leasingu operacyjnego, jak i Umów Leasingu finansowego, nie będzie stanowiła przychodu po stronie Spółki
Czy cena należna Spółce od SPV za zbyte Wierzytelności Pożyczkowe stanowić będzie przychód Spółki
Czy dyskonto ustalone na dzień sprzedaży Wierzytelności Leasingowych do SPV oraz prowizja płacona przez Spółkę do SPV w odniesieniu do Sekurytyzacji Wierzytelności Pożyczkowych będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów zaliczany do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w momencie jego poniesienia
Czy dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych Wnioskodawca zobowiązany będzie rozpoznać i opodatkować przychód podatkowy z tytułu przejętych wierzytelności w wysokości wartości nominalnej tych wierzytelności?
Czy przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę i jego małżonkę w związku ze zbyciem praw wynikających z zawartej z developerem umowy zobowiązującej do wybudowania lokalu mieszkalnego i garażu wielostanowiskowego - miejsca parkingowego i przeniesienia własności tego lokalu mieszkalnego oraz udziału we własności nieruchomości wspólnej winien podlegać pomniejszeniu o koszty jego uzyskania, to jest kwotę wpłaconą
Należy stwierdzić, iż przyjmując za Wnioskodawcą, że umowa cesji została zawarta poza terytorium Polski oraz miejsce wykonywania prawa majątkowego w momencie zawarcia umowy cesji znajdowało się za granicą, powyższa umowa nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy.
Czy w związku z cesją Wierzytelności w ramach Umów Faktoringu, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu opłat ponoszonych przez Korzystających na podstawie Umów Leasingu tylko i wyłącznie w części niestanowiącej spłaty wartości początkowej środków trwałych / wartości niematerialnych i prawnych w dniu wymagalności zapłaty poszczególnych rat?
Czy Umowa, którą Spółka zamierza zawrzeć z Bankiem powinna być kwalifikowana jako pożyczka, o której mowa w art. 16 ust. 7b ustawy z dnia 11 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdą ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy pdop?
Cesja wierzytelności w następstwie podziału majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
opodatkowanie przychodu z tytułu cesji wierzytelności (prawa do lokalu mieszkalnego)