Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2012, sygn. ILPB3/423-217/12-5/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-217/12-5/AO

Czy dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych Wnioskodawca zobowiązany będzie rozpoznać i opodatkować przychód podatkowy z tytułu przejętych wierzytelności w wysokości wartości nominalnej tych wierzytelności?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez Pełnomocników, przedstawione we wniosku 05 czerwca 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 24 sierpnia 2012 r.) oraz pismem z dnia 12 września 2012 r. (data wpływu 17 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud miedzi, produkcji miedzi oraz produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych.

W skład grupy kapitałowej Wnioskodawcy wchodzi m.in. Spółka A z siedzibą w Austrii - posiadająca osobowość prawną (wg prawa austriackiego), w której Wnioskodawca w latach ubiegłych objął 100% udziałów (dalej: Spółka A).

W 2011 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki A podjęło uchwałę o rozwiązaniu i likwidacji Spółki A; w konsekwencji Spółka ta obecnie postawiona jest w stan likwidacji (trwa proces likwidacyjny). Spółka A posiada aktualnie aktywa, na które składają się wierzytelności (należności) z tytułu sprzedaży w latach ubiegłych towarów na rzecz firmy B. Z tytułu posiadania ww. wierzytelności, Spółka A jest jednocześnie wierzycielem w postępowaniu upadłościowym prowadzonym przez sąd wobec firmy B. Wartość nominalna wierzytelności Spółki A wobec firmy B - zgłoszona w postępowaniu upadłościowym - stanowi kwotę C. Jednakże ze względu na wskazane powyżej okoliczności, tj. brak w latach ubiegłych bieżącej spłaty wierzytelności przez firmę B, prowadzenie postępowania upadłościowego wobec firmy B oraz ograniczone możliwości zaspokojenia wierzycieli z masy upadłościowej, bieżąca (możliwa do odzyskania) wartość rynkowa ww. wierzytelności stanowi kwotę D i została ustalona przez syndyka na poziomie znacznie niższym niż wartość nominalna przedmiotowej wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00