Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2011, sygn. IPPB2/436-191/11-4/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-191/11-4/AF
Należy stwierdzić, iż przyjmując za Wnioskodawcą, że umowa cesji została zawarta poza terytorium Polski oraz miejsce wykonywania prawa majątkowego w momencie zawarcia umowy cesji znajdowało się za granicą, powyższa umowa nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.05.2011 r. (data wpływu 30.05.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cesji wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cesji wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W związku z restrukturyzacją swoich inwestycji w dniu 9 grudnia 2010 r. N. Sp. z o.o. (Cedent) zawarł z L. z siedzibą w Luksemburgu (Wnioskodawca) umowę cesji części wierzytelności pieniężnej (Umowa Cesji) jaka przysługiwała Cedentowi wobec G. Sp. z o.o. (Dłużnik). Wierzytelność ta wynika z zawartej przez Cedenta umowy sprzedaży centrum handlowego na rzecz Dłużnika.
Przedmiotem wierzytelności jest rozłożona na raty cena, jaką Dłużnik miał zapłacić Cedentowi z tytułu sprzedaży centrum handlowego. W momencie zawarcia Umowy cesji część wierzytelności pieniężnej przysługującej do tej pory Cedentowi została przelana na Wnioskodawcę. Wierzytelność została przeniesiona przez Cedenta na Wnioskodawcę za wynagrodzeniem w wysokości równowartości w PLN kwoty 5.6321.833 EUR. Stosownie do postanowień Umowy Cesji, Wnioskodawca nie zapłacił Cedentowi wynagrodzenia z tytułu cesji wierzytelności w momencie zawarcia Umowy Cesji. Wynagrodzenie to do momentu cesji pozostawało należne cedentowi i stanowiło jego wierzytelność wobec Wnioskodawcy i odpowiednio zobowiązanie Wnioskodawcy wobec Cedenta. Ponadto, Umowa cesji przewiduje, że Dłużnik będzie dokonywał płatności z tytułu scedowanej wierzytelności na rachunek Wnioskodawcy, który znajduje się w banku na terytorium Luksemburga. Dłużnik jako strona Umowy Cesji zaakceptował cesję wierzytelności i potwierdził otrzymanie szczegółów dotyczących rachunku Wnioskodawcy. Umowa Cesji została zawarta pod prawem luksemburskim.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right