Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.684.2024.2.KS
Zwolnienie od podatku VAT planowanej czynności zamiany działek.
Zwolnienie od podatku VAT planowanej czynności zamiany działek.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT zamiany nieruchomości.
Ustalenie, czy zamiana działki wykonywana będzie w ramach działalności statutowej, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, uznanie zamiany ww. działki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia z opodatkowania, ustalenie podstawy opodatkowania po stronie Powiatu z tytułu zamiany ww. działki.
Skutki podatkowe transakcji zamiany nieruchomości.
Brak opodatkowania podatkiem VAT transakcji zamiany nieruchomości.
Skoro czynność zamiany części nowo wydzielonych nieruchomości zostanie dokonana na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, to w przedmiotowej sprawie będzie mieć zastosowanie art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Brak możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT transakcji zamiany nieruchomości działki niezabudowanej oraz zastosowania zwolnienia od podatku VAT transakcji zamiany nieruchomości zabudowanych.
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy planowana dostawa działek w drodze zamiany będzie zwolniona od podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 2 pkt 33 ustawy.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem od Gminy, w ramach umowy zamiany, gruntów przeznaczonych dla celów gospodarki leśnej, przy zastosowaniu sposobu określania proporcji w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, tj. prewspółczynnikiem
Podleganie opodatkowaniu zamiany (dostawy) nieruchomości gruntowej.
Nieuznanie zamiany nieruchomości za sprzedaż podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowaną w części dotyczącej zamiany działek nr 1 i 2 oraz zwolnioną w części dotyczącej działek nr 3 i 4; brak obowiązku zapłaty podatku VAT od kwoty różnicy, która powstała przy zamianie nieruchomości.
Uznanie transakcji zbycia działek w drodze zamiany za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia oraz określenia podstawy opodatkowania dla ww. dostawy
Transakcja zamiany działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ani pkt 2 ustawy. Podstawą opodatkowania dla Nadleśnictwa, z tytułu dostawy nieruchomości dokonanej na rzecz Gminy, w ramach przedmiotowej zamiany, będzie ustalona przez strony wartość transakcji zamiany, tj. wartość nieruchomości Gminy.
Skutki podatkowe zawarcia umowy zamiany i możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Interpretacja indywidualna w zakresie skutków podatkowych transakcji zamiany nieruchomości.
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dla dostawy w drodze zamiany zabudowanych działek.
Zamiana między córką a matką udziału w działce zabudowanej budynkami mieszkalnymi oraz budynkami niemieszkalnymi (garażami) na lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość nie podlega zwolnieniu, gdyż budynki niemieszkalne (garaże) nie wypełniają treści przepisu art. 9 pkt 5.
Skutki podatkowe transakcji zamiany działek.
Dotyczy skutków podatkowych z tytułu sprzedaży nieruchomości.
W zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku transakcji zamiany nieruchomości (działek gruntu).
Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy w drodze zamiany niezabudowanej działki.
Prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy dla dostawy działek zabudowanych w ramach transakcji zamiany.
Skutki podatkowe zamiany udziałów w nieruchomościach.
Skutki podatkowe zamiany, darowizny i sprzedaży udziałów w nieruchomościach.