Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.660.2024.3.AWO
Skuteczność wyboru formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Skuteczność wyboru formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach zaliczkowych, za które zapłata nastąpiła z pominięciem MPP oraz ustalenie okresu rozliczeniowego, w którym należy dokonać odliczenia podatku naliczonego VAT.
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez komplementariusza z tytułu wypłaty wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki.
Nieuznanie za podatnika podatku VAT w związku z wykonaniem usług: głęboszowania, siewu, talerzowania i kultywatorowania. Korzystanie ze zwolnienia od podatku VAT jako rolnik ryczałtowy, w sytuacji prowadzenia innej działalność gospodarczej jako podatnik VAT czynny. Uznanie usług głęboszowania, siewu, talerzowania i kultywatorowania za usługi rolnicze, które należy udokumentować fakturą VAT-RR.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Możliwość uznania przelewu za prawidłowe oświadczenie woli dotyczące zmiany formy opodatkowania.
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Prawidłowy wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej.
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Możliwości wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu dla działalności w zakresie budowy i sprzedaży budynków mieszkalnych.
Czy dochód wydatkowany na budowę, wykończenie i utrzymanie budynku mającego służyć Fundacji do wykorzystywania i realizacji celów statutowych, uzyskiwany przez Fundację z darowizn, aukcji, zbiórek, wystaw i majątku Fundacji, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT?
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 59.11.30.0, PKWiU 63.11.19.0, oraz 15% dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 73.11.11.0.
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności.
Czy przystąpienie Fundacji do Funduszu nie będzie stanowiło przejawu działalności niedozwolonej, tj. nie będzie stanowiło działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres wskazany przez UFR Czy przychody Fundacji z tytułu Inwestycji kapitałowych prowadzonych przez Fundusz będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Czy przychody Fundacji z tytułu
Zmiana formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Uznanie sprzedaży Nieruchomości niezabudowanych za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, nie korzystającą ze zwolnienia od tego podatku, obowiązek rejestracji Sprzedającego jako podatnika VAT czynnego oraz udokumentowania sprzedaży Nieruchomości fakturą, prawo Nabywcy do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z tytułu zakupu Nieruchomości lub do zwrotu nadwyżki podatku
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej Nieruchomości bez uwzględniania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy oraz obowiązku udokumentowania ww. sprzedaży fakturą.
Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej posiada status podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności, w związku z czym ma do niej zastosowanie art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT ustalający preferencyjne limity zatrudnienia pracowników dla podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.
Czy najem krótkoterminowy Apartamentów mieści się w dozwolonej działalności Fundacji o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o FR i tym samym dochody Fundacji osiągnięte z najmu krótkoterminowego Apartamentów podmiotom niepowiązanym korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT?
Ustalenia formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że posiadanie przez Wnioskodawcę jednostek uczestnictwa w RAIF (subfundusz SICAR) oraz osiąganie z tego tytułu przychodów będzie, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p, zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, a w szczególności nie znajdzie do nich zastosowanie żadne wyłączenia wynikające z u.p.d.o.p, w tym wskazane w art. 6 ust. 7 u.p.d.o.p
Czy po stronie Fundacji rodzinnej, która będzie prowadziła działalność w postaci udzielania pożyczek innym podmiotom niż wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o FR powstanie dochód do opodatkowania stawką odpowiednio w wysokości 9% lub 19%.
Czy dochody Fundacji lokowane przez nabycie Certyfikatów, a następnie po ich wykupie przeznaczone na działalność statutową, będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c w zw. z art. 17 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.