Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.433.2024.2.KL
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Opodatkowana jest, co do zasady, sprzedaż „nowych” budynków – oddawanych do konsumpcji po ich wybudowaniu bądź ulepszeniu, a zwolnieniu może podlegać dostawa „starych” budynków, gdyż nie występuje wówczas wartość dodana
Obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą w trybie egzekucji sądowej zabudowanej nieruchomości (komornik-płatnik).
Brak wliczenia do obrotu przy wyliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy, obrotu z tytułu sprzedaży Budynku.
Dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.
Sprzedaż w drodze licytacji komorniczej działki i znajdującego się na niej budynku produkcyjno-magazynowego będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT, stosownie do art. 43 ust. 21 ustawy. Sprzedaż ta nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 bądź pkt 10 lub pkt 10a ustawy.
Uznanie sprzedaży budynku produkcyjnego w postępowaniu egzekucyjnym za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy czynności sprzedaży nieruchomości przez Komornika oraz brak powstania obowiązku podatkowego od tej sprzedaży
Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości w drodze licytacji Komornik będzie płatnikiem podatku od towarów i usług, czy też będzie zwolniony od ww. obowiązku?
Brak opodatkowania zbycia oraz nieodpłatnego zbycia (w drodze darowizny) nieruchomości lokali mieszkalnych i użytkowych wraz z prawem udziału w gruncie związanym z tymi lokalami.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji publicznej.
Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy nieruchomości dłużnika w trybie licytacji komorniczej.
W jaki sposób ustalić wysokość wydatków na nabycie gruntu i związanych z nim budynków i budowli wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa, które przy sprzedaży będą kosztem uzyskania przychodów?
Czy można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu całość wartości początkowej środka trwałego, która nie została zamortyzowana?
Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od budynków zakwalifikowanych do sprzedaży i aktualnie niewykorzystywanych oraz od budynków niewykorzystywanych, ale nie zakwalifikowanych do sprzedaży?
Czy dochód ze sprzedaży w roku 2007 nieruchomości, tj. gruntu wraz z naniesieniami w postaci budynków niemieszkalnych, ktora to nieruchomość jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?
Pytanie dotyczy stawki opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży mieszkalnego budynku wielorodzinnego.