Najniższa emerytura 2021. Kto ma do niej prawo?
Najniższa emerytura 2021 zgodnie z waloryzacją 1 marca wzrośnie o 50 zł. Komu się należy? Ile lat pracy minimum należy mieć w celu uzyskania minimalnej emerytury? Jakie warunki należy spełnić?
Najniższa emerytura 2021 zgodnie z waloryzacją 1 marca wzrośnie o 50 zł. Komu się należy? Ile lat pracy minimum należy mieć w celu uzyskania minimalnej emerytury? Jakie warunki należy spełnić?
Zatrudniamy osobę na umowę o pracę nakładczą (chałupnika), która chce starać się o przyznanie emerytury. Czy przy ustalaniu uprawnień emerytalnych ZUS uwzględni jej pracę w charakterze chałupnika i jakie w związku z tym należy wydać dokumenty? Osoba ta pracowała u nas także jako nakładca wcześniej, w latach 1981-1982; czy ten okres także zostanie wliczony do emerytury?
Podstawowe warunki wymagane do uzyskania emerytury to osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn oraz udokumentowanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn.
Podstawa wymiaru emerytury, nabycie prawa do wcześniejszej emerytury związanej z pracą w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, warunki uzyskania, wysokość świadczenia przedemerytalnego oraz dokumentowanie prawa do świadczeń z ZUS to nurtujące Czytelników „Prawa Przedsiębiorcy” zagadnienia z ubezpieczeń społecznych. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania przesłane do redakcji.
Osoby dorabiające do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych do końca maja 2012 r. muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w poprzednim roku rozliczeniowym, przedkładając zaświadczenie wystawione przez płatnika składek lub - jeśli prowadzą działalność gospodarczą - własne oświadczenie. W tym roku po raz pierwszy ZUS rozliczy ich przychód według nowych zasad.
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy można zaliczyć do stażu pracy jako okres nieskładkowy zasiłek chorobowy, który był wypłacony w czasie urlopu bezpłatnego według zestawienia: • urlop bezpłatny 1.02-5.12.1996 r., • zatrudnienie na czas określony w czasie trwania urlopu bezpłatnego 1.02-30.06.1996 r., • wypadek w pracy i zwolnienie lekarskie 28.04-30.06.1996 r., • zasiłek chorobowy do 30.09. 1996 r.
Czy będę mogła przejść na emeryturę w 2007 r. po ukończeniu 55. roku życia? Zostałam zwolniona z pracy w czerwcu 2002 r. z przyczyn dotyczących pracodawcy. Mam 51 lat oraz 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat pracy w uciążliwych warunkach. Obecnie pobieram świadczenie przedemerytalne. - Teresa R. z Radzynia Podlaskiego.
Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980-1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976-1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980-1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu
Jeden z naszych pracowników (ur. w czerwcu 1976 r.) podjął pierwszą pracę 1 września 1998 r. Kilka lat temu zgłosiliśmy za niego wniosek o ustalenie kapitału początkowego dołączając świadectwo pracy oraz zaświadczenie potwierdzające zarobki uzyskane w 1998 r., wystawione przez pracodawcę, który zatrudniał go przed 1 stycznia 1999 r. ZUS wydał jednak decyzję odmawiającą ustalenia kapitału początkowego
Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r. W tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika?
Nasza pracownica, która w latach 1980-1987 była zatrudniona jako nakładca, otrzymała decyzję o wyliczeniu kapitału początkowego. ZUS uznał jedynie część okresu, w jakim osoba ta wykonywała pracę chałupniczą. Na jakiej podstawie nie uwzględnił całego okresu wykonywania tej pracy?
Emeryci uzyskają dodatkowe możliwości podwyższenia swojego świadczenia. Osoby, które przed 1999 r. opiekowały się dzieckiem lub studiowały, będą mogły uwzględnić ten okres w podstawie wymiaru emerytury. Zmienią się również zasady przeliczania emerytury dla osób, które po otrzymaniu świadczenia kontynuują pracę zarobkową.
Jakie są zasady zaliczania działalności politycznej do okresów składkowych? - Arkadiusz Z. z Katowic.
Czy okresy pracy w gospodarstwie rolnym mogą być uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej? - Małgorzata J. z Warszawy.
Emeryci i renciści mogą wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy poprzez doliczenie nie uwzględnionych w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych.