Data publikacji: 03.07.2018
Ubezpieczenie pracownika
Przyznanie świadczeń ubezpieczeniowych, w tym emerytur i rent, uzależnione jest od udowodnienia odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego. Wymagane są do tego określone dokumenty, które musi zebrać osoba zainteresowana, w czym stosownej pomocy powinien udzielić jej pracodawca.
Okresy składkowe
Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 74, poz. 676) do stażu ubezpieczeniowego wchodzą tzw. okresy składkowe, nieskładkowe oraz inne okresy, zwane popularnie uzupełniającymi. Pierwsze z nich wyszczególnione zostały w art. 6 wspomnianej ustawy.
Na podstawie jej przepisów oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. nr 10, poz. 49 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 1990 r. nr 68, poz. 402), a także informacji uzyskanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, przedstawiam zestawienie wspomnianych okresów oraz dokumentów wymaganych do ich udowodnienia.
Ustawa za okresy składkowe uważa również przypadające przed 15 listopada 1991 r. następujące okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku jej opłacania:
• zatrudnienia po ukończeniu 15 roku życia:
a) na obszarze państwa polskiego - w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeśli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński albo opiekuńczy lub rentę chorobową,
b) obywateli polskich za granicą - w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach lub misjach specjalnych, a także w innych polskich placówkach, instytucjach lub przedsiębiorstwach, do których zostali delegowani lub skierowani; dotyczy to również członków rodziny delegowanego lub skierowanego tam pracownika, którzy podjęli zatrudnienie w tych placówkach w czasie pobytu za granicą,