comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-02
Kiedy na emeryturę, a kiedy na rentę. Wysokość emerytury na starych zasadach
Na wysokość emerytury ustalanej według zasad analogicznych do obowiązujących przed 1 stycznia 1999 r., wpływ mają trzy podstawowe czynniki.
Do czynników tych należą:
• wysokość podstawy wymiaru,
• długość uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego,
• wysokość kwoty bazowej, obowiązującej w dacie złożenia wniosku.
Emerytura obliczana jest wówczas według wzoru:
24% kwoty bazowej + po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych + po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.
Osobie, której przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględniono okresy pracy w gospodarstwie rolnym, oblicza się wysokość przysługującego świadczenia jako część świadczenia obliczonego na zasadach dotychczasowych, z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym, proporcjonalnie do udziału okresów składkowych i nieskładkowych w okresie stanowiącym sumę okresów składkowych, nieskładkowych i uwzględnionych okresów pracy w gospodarstwie rolnym. Od przytoczonej powyżej zasady ustalania wysokości emerytury istnieją pewne wyjątki, np. w stosunku do osób, które udowodniły co najmniej 20 lat - kobieta lub 25 lat - mężczyzna - okresów składkowych lub nieskładkowych uzupełnionych okresami nieskładkowymi w rozmiarze nie większym niż 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Okresy uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczenia oraz ich wysokość
W przypadku świadczeń przyznawanych na zasadach dotychczasowych drugim - obok wieku - podstawowym kryterium warunkującym nabycie uprawnień emerytalnych jest posiadanie odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego. Na staż ubezpieczeniowy oraz na wysokość świadczenia składają się przebyte przez ubezpieczonego okresy składkowe, nieskładkowe i w niektórych wypadkach okresy uzupełniające.
Przy uwzględnianiu prawa do świadczenia w podwójnym wymiarze uwzględnia się okresy:
• działalności kombatanckiej oraz działalności równorzędnej z tą działalnością, a także zaliczane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego,
Pozostało 92% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka