Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.679.2024.2.MJ
Skutki podatkowe sprzedaży lokali mieszkalnych.
Skutki podatkowe sprzedaży lokali mieszkalnych.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Wnioskodawczyni w drodze dziedziczenia nabyła całą nieruchomość (mieszkanie po dziadkach) zatem nie zostały spełnione warunki do zwolnienia określone w art. 9 pkt 17 pcc.
W zakresie opodatkowania otrzymanej kary umownej i rozliczenia kosztów komorniczych.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania środków na nabycie dwóch lokali mieszkalnych.
Spłata kredytu jako celu mieszkaniowego.
W sytuacji, gdy w ciągu trzech lat od końca roku (2021), w którym dokonał Pan sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego od rodziców w darowiźnie, środki uzyskane z tej sprzedaży wydatkuje Pan na nabycie udziału w lokalu mieszkalnym od córki i lokal ten będzie zaspokajał Pana własne potrzeby mieszkaniowe, to będzie mógł Pan skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT
Dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnik zakupił mieszkanie wraz z miejscem garażowym w październiku 2019 r. z przeznaczeniem na biuro do działalności gospodarczej. Odliczony został VAT od zakupu i do dnia dzisiejszego nie wykończono go i nie oddano do używania. Czy należy zastosować korektę zgodnie z art. 91 ustawy o VAT, czy też cały odliczony VAT powinien zostać zwrócony?
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wynajem zakupionego mieszkania.
Odpłatne zbycie nieruchomość będącej majątkiem odrębnym małżonka, która została włączona do majątku wspólnego.
Nie spełniła Pani warunku określonego w przepisie § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, gdyż zaciągnięty kredyt nie został ostatecznie przeznaczony na wydatki, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT.
Sposób obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, na zakup którego skorzystano ze zwolnienia dotyczącego celów mieszkaniowych, w tym kosztów uzyskania przychodu i korekty zeznania przy braku wydatkowania w okresie trzech lat na własne cele mieszkaniowe środków ze sprzedaży w 2020 r. tego lokalu.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia działek i możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Zameldowanie nie zostało przez ustawodawcę wymienione jako warunek umożliwiający do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Wydatkowanie przychodu na nabycie przez Panią lokalu mieszkalnego, w którym będzie mieszkała Pani teściowa, nie stanowi o realizacji Pani własnych celów mieszkaniowych. Fakt, że jest Pani wraz z mężem zobowiązana do sprawowania opieki nad teściową, nie mieścić się w pojęciu „zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych” objętych dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia na cele mieszkaniowe (spłata kredytu na zbywaną i nową nieruchomość).
Wydatkowanie przychodu, uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na zakup lokalu mieszkalnego znajdującego się w Meksyku, nie będzie uprawniać do zwolnienia, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie spełnia przesłanki położenia w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego
Zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 131, cele mieszkaniowe z wydatkowaniem całości kwoty ze sprzedaży mieszkania na zakup domu z działką, koszty notarialne, spłatę kredytu zaciągniętego na sprzedane mieszkanie.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (umowa deweloperska).
Obowiązki płatnika z tyt. wypłaty umownych kwot w zamian za zobowiązanie się właścicieli mieszkań do ich sprzedania na rzecz wnioskodawcy.
Czy i w jaki sposób można skorzystać ze zwolnienia podatkowego od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli przeznaczenie środków otrzymanych ze sprzedaży nastąpi na własne cele mieszkaniowe? Czy należy rozliczać się ze sprzedaży nieruchomości z Urzędem Skarbowym?
1. Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego przy ul. B. w N. i zakupu w celu zamieszkania w nim innego odpowiadającego Wnioskodawczyni lokalu mieszkalnego w ciągu okresu nie dłuższego niż okres 3 lat od dnia zbycia, Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Dotyczy to skorzystania z ulgi na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, o której mowa w art. 21 ust.
1. Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego po rodzicach, położonego przy ul. B. w N. i zakupu w celu zamieszkania w nim innego odpowiadającego Wnioskodawcy i jego żonie lokalu mieszkalnego w ciągu okresu nie dłuższego niż okres 3 lat od dnia zbycia, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Dotyczy to skorzystania z ulgi na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, o której