Co powinien zrobić pracodawca w przypadku stwierdzenia szkodliwych czynników biologicznych w pomieszczeniu pracy
Z pracownikami młodocianymi w wieku od 15 do 18 lat można zawrzeć umowę o pracę na wykonywanie prac lekkich. Młodocianych można zatrudnić na stałe, sezonowo albo dorywczo, uwzględniając w każdym przypadku wymagania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące zawierania umów z takimi pracownikami. Znacznie mniej warunków do spełnienia jest przy zawieraniu z młodocianymi umów cywilnoprawnych.
W Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych. Azbest po latach badań został uznany za substancję rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. Specjalista ds. bhp powinien pamiętać, że w Polsce obowiązuje "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski" i że wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających
Pozycja siedząca dominuje w pracy biurowej. Nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego, lecz praca wykonywana przez dłuższy czas w tej pozycji powoduje dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu, głównie w kręgosłupie. Warto pamiętać, że rodzaj i stopnień obciążenia pracowników zależy od wymiaru czasu pracy przy komputerze, stopnia trudności wykonywanych zadań, zaangażowania i znajomości
Wraz z otworzeniem się granic Unii Europejskiej pojawiły się nowe możliwości pracy na rynku Wspólnoty, zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Firmy z Europy Wschodniej są wartościowym partnerem dla zachodnich sąsiadów - nie tylko są tańsze, ale też najczęściej bardziej rzetelne i elastyczne niż te rodzime. Wynajęcie firmy zagranicznej, poza oczywistymi plusami ekonomicznymi, niesie ze sobą pewne
W placówce handlowej zatrudniającej 100 osób 90% załogi to kobiety. Praca w zakładzie odbywa się na dwie zmiany. Co roku kilka kobiet z załogi jest w ciąży. Poza tym po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego część z nich wraca do pracy, karmiąc jeszcze dziecko. Czy pracodawca powinien zorganizować dla tych kobiet dodatkowe pomieszczenie?
Między stażystą z urzędu pracy a pracodawcą nie dochodzi do zawarcia umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługuje jednak część uprawnień, jakie mają pracownicy. Pracodawcy muszą im zapewnić np. niektóre świadczenia wynikające z przepisów bhp czy płatne dni wolne.
Jakie obecnie obowiązki z zakresu bhp ma funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego? Czy musi przestrzegać przepisów zawartych w Kodeksie pracy?
Jeśli nie ma możliwości skompletowania grupy szkoleniowej w celu odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, można zastosować tzw. samokształcenie.
Przy sporządzaniu wykazu stanowisk pracy, na których wykonywana jest praca w warunkach szkodliwych, należy brać pod uwagę czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Za warunki pracy uważa się zespół czynników występujących w środowisku pracy oraz czynników związanych z wykonywaniem pracy, które mają wpływ na jej jakość i wydajność. Czynniki te na podstawie m. in. badań statystycznych analizy warunków pracy służą podejmowaniu działań profilaktycznych
Przepisy prawa pracy szczególną ochroną, która dotyczy zarówno trwałości samego stosunku pracy, jak i jej warunków, obejmują kobiety w ciąży. Pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a nawet zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy, jeżeli wykonuje ona pracę w warunkach uznanych przez przepisy prawa za szkodliwe lub zbyt uciążliwe dla jej zdrowia.
Jako właściciel i pracodawca niewielkiego zakładu pracy zamierzam kupić kilka maszyn do swojej firmy. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie maszyn?
Narażanie pracowników na czynniki szkodliwe, jakimi są hałas lub drgania mechaniczne na stanowisku pracy występuje dość często. Mimo że czynniki te są łatwe do zidentyfikowania i określenia przez pomiary, to ich eliminacja jest bardzo trudna, a w wielu sytuacjach wręcz niemożliwa. Dlatego należy podejmować nieustanne działania w celu eliminacji tych zagrożeń.
Inspektor pracy w trakcie kontroli zakładu produkcyjnego zwrócił uwagę, że na stanowiskach pracy nie wywieszono wyników badań dotyczących czynników szkodliwych. Czy rzeczywiście przy każdym stanowisku należy wywiesić wyniki badań? Czy wystarczy, że pracownicy otrzymają informacje o występujących czynnikach szkodliwych oraz o ich poziomie podczas szkolenia i w ocenie ryzyka zawodowego?
Pracownik - ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?
W 2007 r. pracodawca wykonał na własny użytek urządzenie produkcyjne, tj. wiertarkę poziomą do wiercenia otworów w elementach betonowych, z której nadal korzysta w zakładzie prefabrykacji. Podczas przeprowadzanej kontroli inspektor pracy stwierdził, że użytkuje on maszynę niezgodnie z przepisami związanymi z dyrektywami nowego podejścia oraz ustawą o systemie oceny zgodności. Inspektor stwierdził m.in
Pracodawca zatrudniający ponad 90% załogi przy obsłudze klienta nie może zorganizować szkolenia okresowego w czasie pracy pracowników. Czy może zorganizować to szkolenie po skończeniu pracy przez załogę?
Stosowanie substancji chemicznych w procesach pracy jest nieuniknione. Nawet niewielkie ilości tych substancji mogą spowodować bardzo poważne skutki, czasami nawet śmiertelne dla pracownika. Dlatego tak ważna jest ocena ryzyka i zapoznanie z nią pracowników.
W każdym szpitalu zatrudniającym około 600 pracowników co roku w ciąży jest 10-15 kobiet zatrudnionych w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Rolą specjalisty ds. bhp jest zadbanie o to, by miały świadomość zagrożeń dla zdrowia swojego i dziecka. Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu pracy kobiet w kontakcie z czynnikami biologicznymi wymienionymi w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac szczególnie
Niebezpieczne substancje chemiczne należą do najpowszechniejszych w środowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia. Występują w procesie produkcji i są stosowane w procesach pracy na różnych stanowiskach, stając się źródłem zanieczyszczenia powietrza na stanowiskach pracy i zagrożeniem dla pracowników. Dlatego nawet przy stosowaniu niewielkich ilości środków chemicznych w procesie pracy należy
Ocena ryzyka zawodowego jest bardzo ważnym, podstawowym elementem organizacji bezpiecznych warunków pracy na wielu stanowiskach pracy. Natomiast szkodliwe czynniki biologiczne, ze względu na swoją specyfikę występowania w środowisku pracy oraz ich niebezpieczeństwo, wymagają szczególnie rzetelnej oceny. Ocena zagrożeń biologicznych jest trudna, dlatego poniżej prezentujemy usystematyzowane informacje