Artykuł
Metody oceny ryzyka w przypadku narażenia na czynniki chemiczne
Stosowanie substancji chemicznych w procesach pracy jest nieuniknione. Nawet niewielkie ilości tych substancji mogą spowodować bardzo poważne skutki, czasami nawet śmiertelne dla pracownika. Dlatego tak ważna jest ocena ryzyka i zapoznanie z nią pracowników.
Józef Witczak
główny specjalista ds. bhp, wykładowca akademicki, ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB
Potencjalne ryzyko związane z czynnikami chemicznymi to funkcja zagrożenia i potencjalnej ekspozycji pracownika na czynniki chemiczne. Ekspozycja zależy od używanych ilości substancji, łatwości emisji do atmosfery oraz czasu oddziaływania na pracownika.
Zagrożenie chemiczne to stan środowiska pracy oddziałujący na człowieka, przenikanie substancji lub preparatów do jego organizmu, co może spowodować wypadek lub chorobę.
Metody postępowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa chemicznego
Nie wszystkie chemikalia stwarzają tak samo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka oraz dla środowiska. Ryzyko związane z ich oddziaływaniem, a także sposób tego oddziaływania jest uwarunkowany przez zespół posiadanych przez nie właściwości.
Metodyka działań dotyczących zasad bezpiecznego postępowania z chemikaliami musi obejmować:
● definicję chemikaliów, które ze względu na swoje właściwości stwarzają tak duże ryzyko dla zdrowia i życia człowieka oraz dla jego środowiska, że należy je uznać za niebezpieczne;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right