Artykuł
Ocena ryzyka zawodowego - narażenie na szkodliwe czynniki biologiczne
Ocena ryzyka zawodowego jest bardzo ważnym, podstawowym elementem organizacji bezpiecznych warunków pracy na wielu stanowiskach pracy. Natomiast szkodliwe czynniki biologiczne, ze względu na swoją specyfikę występowania w środowisku pracy oraz ich niebezpieczeństwo, wymagają szczególnie rzetelnej oceny. Ocena zagrożeń biologicznych jest trudna, dlatego poniżej prezentujemy usystematyzowane informacje na ten temat.
Józef Witczak
ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB
Czynniki biologiczne
Szkodliwe czynniki biologiczne powodujące zagrożenie zawodowe to mikro- i makroorganizmy, które występują w środowisku pracy i mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Mogą być przyczyną chorób zawodowych. Do grupy szkodliwych czynników biologicznych w środowisku pracy są zaliczane: priony, wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty, czynniki roślinne i czynniki zwierzęce inne niż pasożyty.
Definicja obejmuje nie tylko drobnoustroje wywołujące choroby zakaźne, ale również mikro- i makroorganizmy wywołujące choroby oraz dolegliwości o podłożu alergicznym, toksycznym czy nowotworowym. Z definicji wynika również, że mogą to być organizmy większe, np. owady lub kleszcze, oraz niektóre struktury makroorganizmów (np. pyłki kwiatów o działaniu alergizującym). Są to także chorobotwórcze substancje wydalane przez mikro- i makroorganizmy do środowiska zewnętrznego w sposób naturalny (np. endotoksyna bakteryjna, pikrotoksyny czy toksyny we włoskach parzących niektórych owadów, alergeny białkowe w wydalinach roztoczy, ptaków i ssaków) lub uwalniające w przemysłowym przetwarzaniu tkanki roślin lub zwierząt (np. aerogenne alergeny w pyle z rozdrobnionych roślin lub ze sproszkowanych enzymów ssaków).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right