Najnowsze zmiany przepisów
Wraz z otworzeniem się granic Unii Europejskiej pojawiły się nowe możliwości pracy na rynku Wspólnoty, zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Firmy z Europy Wschodniej są wartościowym partnerem dla zachodnich sąsiadów - nie tylko są tańsze, ale też najczęściej bardziej rzetelne i elastyczne niż te rodzime. Wynajęcie firmy zagranicznej, poza oczywistymi plusami ekonomicznymi, niesie ze sobą pewne
Nasi pracownicy wykonują swoją pracę w narażeniu na hałas. Wiem, że musimy przeprowadzać systematyczne pomiary tego czynnika. Jak często je robić i jak długo je przechowywać?
Zamierzamy uruchomić zakład pracy, w którym będzie występowało promieniowanie elektromagnetyczne. Jak często powinniśmy przeprowadzać badania i pomiary tego czynnika? Co, jeżeli będzie ono bardzo niskie? Kiedy należy dokonać pierwszego pomiaru?
Jak prawidłowo sporządzić ocenę ryzyka na stanowisku pracy, na którym występują czynniki chemiczne?
Pracodawca ma obowiązek prowadzić rejestr prac i rejestr pracowników narażonych na występowanie czynników rakotwórczych i mutagennych.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z opodatkowania usług polegających na uczestnictwie lekarza w Zakładowej komisji BHP, postępowaniu w związku z podejrzeniem choroby zawodowej oraz udziale lekarza Medycyny Pracy w wizytacji i konsultacji środowiskowej.
Czy na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, usługi audytu świadczone przez podmioty określone w art. 3 ust. 2 ww. ustawy, związane z badaniem jakości wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę przed ich wysłaniem oraz warunków socjalnych i bezpieczeństwa warunków pracy - jako stanowiące warunek konieczny kontrahenta do dokonywania dostaw wyrobów
Czy na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, usługi audytu świadczone przez podmioty określone w art. 3 ust. 2 ww. ustawy, związane z badaniem jakości wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę przed ich wysłaniem oraz warunków socjalnych i bezpieczeństwa warunków pracy - jako stanowiące warunek konieczny kontrahenta do dokonywania dostaw wyrobów będą
Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług.
Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług.
Zakres opodatkowania świadczeń przekazywanych pracownikom oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu posiłków profilaktycznych.
Przekazanie przez Spółkę swoim pracownikom artykułów BHP jest związane z prowadzoną działalnością i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zapewniamy pracownikom ciepłe napoje i posiłki regeneracyjne. W jakim czasie powinny być im dostarczane (chodzi o osoby pracujące na świeżym powietrzu przez cały rok)? Czy musimy zapewnić im dodatkową przerwę na spożycie tego posiłku?
Chcę skierować grupę swoich pracowników na specjalistyczne szkolenia, konieczne do uzyskania uprawnień do obsługi eksploatowanych u• nas ciężkich maszyn i urządzeń technicznych przeznaczonych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Czy takie szkolenie powinno odbywać się w godzinach pracy? Jeżeli w czasie jego trwania zajęcia wypadają w sobotę, czy pracownicy powinni otrzymać dzień wolny?
dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług umów zlecenia i umów o dzieło
Jeżeli na najbliższym posiedzeniu Senat przyjmie projekt zmian w ustawie o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, to od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy.
Celem planowanej nowelizacji Kodeksu pracy jest dostosowanie polskiego prawa pracy do prawa europejskiego oraz do Konstytucji RP.
Zmiany w prawie pracy mają przede wszystkim zliberalizować rynek pracy przez umożliwienie pracodawcom prowadzenia bardziej elastycznej polityki zatrudnieniowej. Założeniem ustawodawcy było, aby pracodawca mógł łatwiej zwalniać pracowników, a utworzenie nowych miejsc pracy było mniej kosztowne.
W 2002 r. w prawie pracy oraz w przepisach regulujących ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wprowadzono wiele modyfikacji uwzględniających dotychczasowe doświadczenia i postulaty zgłaszane przez zainteresowane środowiska. Mimo różnych dat wejścia w życie poszczególnych zmian, wszystkie ich skutki będą odczuwalne w 2003 r. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne zmiany wprowadzono w 2002 r. w