Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.462.2024.2.MST
Skutki podatkowe sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym.
Skutki podatkowe sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym.
Obowiązki podatkowe związane z transakcją wniesienia aportem Inwestycji do Spółki.
Budynki będące własnością Wnioskodawcy, które jako nieruchomości inwestycyjne nie są wpisane do ewidencji środków trwałych dla celów bilansowych, stanowią w przedstawionym stanie faktycznym, w którym Spółka nie amortyzuje przedmiotowych środków trwałych, przedmiot opodatkowania podatkiem od budynków, o którym mowa w art. 24b ustawy o CIT.
Budynki będące własnością Wnioskodawcy, które jako nieruchomości inwestycyjne nie są wpisane do ewidencji środków trwałych dla celów bilansowych, stanowią w przedstawionym stanie faktycznym, w którym Spółka nie amortyzuje przedmiotowych środków trwałych, przedmiot opodatkowania podatkiem od budynków, o którym mowa w art. 24b ustawy o CIT.
Podatkowe skutki wniesienia aportu przez Gminę do spółki (art. 6 pkt 1, podleganie opodatkowaniu, podstawa opodatkowania, pełne prawo do odliczenia).
Dotyczy ustalenia, czy: - czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że przystąpienie Fundacji do Spółki nie będzie stanowiło przejawu działalności niedozwolonej, tj. nie będzie stanowiło działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres wskazany przez UFR, a tym samym przychody Fundacji z tytułu Inwestycji kapitałowych prowadzonych przez Spółkę będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania
1. Czy koszty likwidacji zbędnych budynków, tj. koszty ich rozbiórki zwiększają koszt wytworzenia nowo budowanego środka trwałego, generując jego wartość początkową. 2. Czy nieumorzona wartość wyburzonych w związku z inwestycją budynków zwiększy wartość wytworzenia nowo budowanego środka trwałego, generując jego wartość początkową podlegającą amortyzacji, czy też stanowiła będzie jednorazowy pozostały
Ustalenia, czy wymienione w przedstawionym stanie faktycznym wydatki (czynsz dzierżawny, opłaty za służebności, koszty notarialne i sądowe związane z zawartymi umowami, odsetki od pożyczek oraz faktury dotyczące rozwoju projektu), ponoszone do momentu oddania Farmy do użytkowania, powiększają wartość początkową środka trwałego, od której Spółka będzie miała prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących
Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wniesienia aportem nakładów inwestycyjnych do Spółki oraz prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na realizację inwestycji.
Ustalenie, czy Spółka będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodu jako odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcym środku trwałym wydatki na Prace Adaptacyjne oraz czy Spółka będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup mebli i innych elementów wyposażenia lokali, wykorzystywanych do świadczenia usług najmu krótkoterminowego.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia przez Gminę aportem do Spółki majątku powstałego w ramach Inwestycji oraz II etapu Inwestycji oraz prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację Inwestycji oraz II etapu Inwestycji.
Opodatkowanie wniesienia aportem nakładów na Inwestycję do spółki komunalnej, ustalenie podstawy opodatkowania dla tej czynności, prawo do odliczenia od wydatków na Inwestycję.
Wniesienie aportem Inwestycji do Spółki nie będzie stanowić wyłączonej z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wniesienie aportem Inwestycji do Spółki nie będzie stanowić wyłączonej z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W zakresie opodatkowania czynności wniesienia do Spółki aportem infrastruktury wytworzonej w ramach realizacji inwestycji oraz pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na inwestycję.
Rozliczenie inwestycji dotyczącej wykonania otworu badawczo-rozwojowego wód termalnych.
Braku wyłączenia transakcji aportu z opodatkowania podatkiem VAT jako zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, opodatkowania aportu Infrastruktury powstałej w wyniku realizacji inwestycji oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na jej realizację.
Dotyczy ustalenia: - czy wydatki ponoszone na dzierżawę gruntów, za okres od podpisania umowy dzierżawy do momentu zakończenia budowy farmy fotowoltaicznej, mogą być zaliczane do wartości środków trwałych w budowie i stanowić jeden z elementów wartości początkowej środków trwałych po oddaniu inwestycji do użytkowania, od której dokonywane będą odpisy amortyzacyjne stanowiące koszt uzyskania przychodów
Nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia części podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z Inwestycją, obliczonej według prewspółczynnika powierzchniowego.
Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych inwestycji w obcych środkach trwałych będących budynkami mieszkalnymi, udostępnionymi Wnioskodawcy na podstawie umowy zawartej z Gminą Miasto (…), które zostały przyjęte do używania w latach 2006 do 2021, będą podlegały zaliczeniu u Wnioskodawcy do kosztów uzyskania przychodu.
Opodatkowanie czynności wniesienia do Spółki aportem infrastruktury wytworzonej w ramach realizacji inwestycji oraz pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji.
Podatek od towarów i usług w zakresie: braku zwolnienia od podatku VAT aportu infrastruktury wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, stawki podatku VAT, prawa do odliczenia pełnych kwot podatku VAT poniesionych na realizację przedmiotowej Inwestycji oraz sposobu dokonywania odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na realizację Infrastruktury wodociągowej i kanalizacji sanitarnej.
Prawo do odliczenia podatku VAT metodą metrażową.