Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.462.2024.2.MST

Skutki podatkowe sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie organu – 4 września br. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną z miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W 2022 roku oraz w latach kolejnych Wnioskodawca osiągnął przychody (dochody) m.in. z tytułu inwestowania w obligacje skarbowe emitowane na rynku międzynarodowym przez obce państwa (przykładowo obligacje amerykańskie) oraz przychody ze sprzedaży akcji spółek zagranicznych.

Inwestycje w obligacje zagraniczne były realizowane zarówno poprzez umorzenie tych obligacji (tj. wykup przez emitenta), jak i poprzez sprzedaż obligacji na rynku wtórnym. Ww. transakcje były realizowane w walutach obcych.

Zlecenia inwestycyjne były realizowane za pośrednictwem zagranicznych banków, które nie są zobowiązane do wystawiania na rzecz Wnioskodawcy informacji o dochodach kapitałowych na formularzu PIT-8C. W związku z powyższym Wnioskodawca był zobligowany do samodzielnego obliczenia podatku od inwestycji w obligacje skarbowe i akcje.

W związku z niekorzystnymi wahaniami kursów walut inwestycja w obligacje sprzedane na rynku wtórnym przyniosła straty, a po stronie Wnioskodawcy powstała wątpliwość dotycząca rozliczenia tej straty dla celów podatkowych.

Uzupełnienie wniosku

Wniosek dotyczy rozliczeń za rok podatkowy 2022 oraz rok podatkowy 2023.

Obligacje, o których mowa we wniosku nie są obligacjami w rozumieniu ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. z 2024 r. poz. 708). Ustawa ta odnosi się do obligacji emitowanych zgodnie z polskim prawem przez podmioty takie jak osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego czy inne instytucje. Natomiast obligacje będące przedmiotem wniosku (tj. m.in. amerykańskie obligacje skarbowe) są instrumentami finansowymi emitowanymi przez rząd obcego państwa (np. Stanów Zjednoczonych) za pośrednictwem zagranicznych banków i wskutek powyższego podlegają regulacjom prawa kraju ich emisji.

Wnioskodawca nabywał obligacje skarbowe emitowane na rynku międzynarodowym przez obce państwa za pośrednictwem kilkunastu transakcji w latach 2022-2023. Wnioskodawca nabył ww. obligacje odpłatnie, za pośrednictwem banku zagranicznego, w celach inwestycyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym. Nabycie nie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Nabycie obligacji nie było związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Sprzedaż obligacji na rynku wtórnym nie nastąpiła w ramach wykonywania przez Wnioskodawcę takiej działalności.

Wnioskodawca osiągnął stratę ze sprzedaży obligacji w latach 2022-2023. Dla potrzeb ustalenia tej straty Wnioskodawca uwzględnił następujące przychody i koszty: w przypadku sprzedaży obligacji na rynku wtórnym Wnioskodawca jako przychód rozpoznał (po ówczesnym przewalutowaniu na złotówki) sumę przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, natomiast jako koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup zbywanych papierów wartościowych (koszty nabycia na rynku pierwotnym i wtórnym).

Transakcje zakupu i sprzedaży obligacji dokonywane były w walutach obcych. Nominalnie, tj. w walucie obcej bez przeliczenia na złotówki, sprzedaż obligacji wygenerowała wynik dodatni (zysk). Niemniej po przeliczeniu na złote polskie kwoty:

-przychodów ze sprzedaży obligacji na rynku wtórnym oraz

-kosztów uzyskania przychodów, tj. kosztów zakupu obligacji,

otrzymany wynik jest ujemny (strata).

Poprzezinne dochody wymienione w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT” Wnioskodawca ma na myśli dochody ze sprzedaży akcji spółek zagranicznych, które osiągnął w latach 2022-2023.

Pytania

1.Czy dochody ze sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym stanowią dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT)?

2.Czy strata z tytułu sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym, rozumiana jako ujemna różnica pomiędzy ceną sprzedaży obligacji a kosztami poniesionymi na ich zakup, może pomniejszać inne dochody wymienione w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT osiągnięte w danym roku podatkowym przez Wnioskodawcę?

3.Czy prawidłowe jest podejście, zgodnie z którym przychód ze sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym, osiągnięty w walucie obcej – dla celów ustalenia dochodu/straty ze sprzedaży tych obligacji – powinien być przeliczony na polskie złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia przychodu z tej sprzedaży?

4.Czy prawidłowe jest podejście, zgodnie z którym koszty zakupu obligacji zagranicznych sprzedanych na rynku wtórnym poniesione w walucie obcej – dla celów ustalenia dochodu/straty ze sprzedaży tych obligacji – powinny być przeliczone na polskie złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia wydatku na nabycie tych obligacji?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody ze sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym stanowią dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, strata z tytułu sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym, rozumiana jako ujemna różnica pomiędzy ceną sprzedaży obligacji a kosztami poniesionymi na ich zakup, może pomniejszać inne dochody wymienione w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT osiągnięte w danym roku podatkowym przez Wnioskodawcę.

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód ze sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym, osiągnięty w walucie obcej – dla celów ustalenia dochodu/straty ze sprzedaży tych obligacji – powinien być przeliczony na polskie złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia przychodu z tej sprzedaży.

Ad 4.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty zakupu obligacji zagranicznych sprzedanych na rynku wtórnym poniesione w walucie obcej – dla celów ustalenia dochodu/straty ze sprzedaży tych obligacji – powinny być przeliczone na polskie złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia wydatku na nabycie tych obligacji.

Uzasadnienie Pana stanowiska

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, od dochodów uzyskanych z:

1)z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,

2)z odpłatnego zbycia udziałów (akcji),

3)z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni,

4)z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny,

5)z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych

podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 5a pkt 11 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 646, 825, 1723 i 1941).

Zgodnie z ww. przepisem, przez papiery wartościowe rozumie akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18 i 96), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, bankowe prawa pochodne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 2488) i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f, 1g lub 1gc lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, z wykupu przez emitenta obligacji, a także z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e, w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 11a ust. 1 i 2 ustawy o PIT:

przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Z powyższych przepisów wynika, że obligacje (w tym zagraniczne) stanowią papiery wartościowe w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

W przypadku wykupu obligacji przez emitenta przychodem jest tzw. dyskonto od papierów wartościowych. Zgodnie z definicją dyskonta zawartą w ustawie o PIT, dyskonto oznacza różnicę między kwotą uzyskaną z wykupu papieru wartościowego przez emitenta a wydatkami poniesionymi na nabycie papieru wartościowego na rynku pierwotnym lub wtórnym. Natomiast w przypadku sprzedaży obligacji na rynku wtórnym, dochodem Wnioskodawcy nie będzie dyskonto, ale różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów poniesionymi z tego tytułu.

Podsumowując, ustalając dochód, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT:

1)należy zsumować wszystkie przychody, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT (w tym osiągnięte przez Wnioskodawcę przychody ze sprzedaży akcji, sprzedaży obligacji na rynku wtórnym);

2)w przypadku przychodów osiągniętych w walucie obcej należy przeliczyć uzyskane przychody na polskie złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia przychodu z tej sprzedaży;

3)należy zsumować wszystkie koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT (w tym koszty uzyskania przychodów poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie sprzedanych akcji i obligacji sprzedanych na rynku wtórnym);

4)w przypadku kosztów poniesionych w walucie obcej należy przeliczyć ich wartość na polskie złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia przychodu z tej sprzedaży.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy strata poniesiona na sprzedaży zagranicznych obligacji skarbowych na rynku wtórnym efektywnie obniży podatek z tytułu innych dochodów osiągniętych przez Wnioskodawcę, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 tej ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Stosownie natomiast do treści art. 9 ust. 3 ww. ustawy:

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

1)obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo

2)obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Jak wynika przy tym z art. 9 ust. 6 powołanej ustawy:

Przepis ust. 3 ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce, udziałów w spółdzielni, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych na rynku regulowanym w ramach krótkiej sprzedaży i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, a także z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w zamian za wkład niepieniężny.

W świetle art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie natomiast z treścią art. 11a ust. 1 i 2 ustawy:

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów (obejmujący m.in. kwestię uwzględniania kosztów uzyskania przychodów dla celów ustalenia dochodu z danego źródła przychodów).

Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich ustawodawca wyodrębnił – w puncie 7 ww. przepisu – „kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c”. Źródło to nie jest jednorodne. Obejmuje przychody z kapitałów pieniężnych wymienione w art. 17 ust. 1 ustawy oraz przychody z praw majątkowych, w tym ich odpłatnego zbycia, do których odnosi się art. 18 ustawy.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a omawianej ustawy przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności papierów wartościowych (art. 17 ust. 1ab pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy:

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

W myśl art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 328, 355 i 680).

Obligacje są papierem wartościowym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. W świetle ww. przepisu:

Ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320, z 2021 r. poz. 2052 oraz z 2022 r. poz. 807), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Co istotne, na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 1 tej ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Jak wynika przy tym z art. 30b ust. 3 ustawy:

Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

W świetle natomiast art. 30b ust. 6 pkt 1 powołanej ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny i obliczyć należny podatek dochodowy.

W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy:

W terminie określonym w ust. 1 (tj. od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Dedykowanym formularzem dla rozliczenia dochodu (straty) z tego tytułu jest PIT-38.

W przedmiotowej sprawie, w latach 2022-2023 inwestował Pan w obligacje skarbowe emitowane na rynku międzynarodowym przez obce państwa oraz w akcje spółek zagranicznych. Inwestycja w obligacje, które sprzedał Pan na rynku wtórnym przyniosła Panu stratę, którą chciałby Pan rozliczyć w ramach przychodów (dochodów) podlegających opodatkowaniu w trybie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając powołane powyżej regulacje prawne należy zgodzić się z Pana stanowiskiem, a tym samym stwierdzić, że:

dochody ze sprzedaży obligacji zagranicznych na rynku wtórnym są dochodami, o których mowa w art. 30b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: są to bowiem dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych;

przychody i koszty ich uzyskania dotyczące operacji na tych obligacjach – na potrzeby ustalenia osiągniętego w roku podatkowym dochodu/straty ze źródła „kapitały pieniężne”– należy zsumować z przychodami i kosztami ich uzyskania dotyczącymi operacji na innych instrumentach wymienionych w art. 30b ust. 1 omawianej ustawy: w Pana przypadku akcji spółek zagranicznych, których sprzedaży dokonał Pan w latach 2022-2023;

przychód ze sprzedaży ww. obligacji, osiągnięty w walucie obcej – dla celów ustalenia dochodu/straty z ich sprzedaży – należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy;

koszty zakupu obligacji zagranicznych sprzedanych na rynku wtórnym poniesione w walucie obcej – dla celów ustalenia dochodu/straty ze sprzedaży tych obligacji – należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, co wynika z art. 11a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta – zgodnie z zakresem Pana żądania – dotyczy wyłącznie skutków podatkowych sprzedaży obligacji zagranicznych na gruncie polskich przepisów podatkowych. Nie ocenia tego zagadnienia z perspektywy zastosowania właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdyż nie jest to przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00