Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.215.2024.1.MST
Skutki podatkowe wynajmu pokoi gościnnych – ocena możliwości skorzystania ze zwolnienia.
Skutki podatkowe wynajmu pokoi gościnnych – ocena możliwości skorzystania ze zwolnienia.
Wynajem pokoi turystom w ramach agroturystyki na terenie wiejskim.
Zwolnienie od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia dochodów uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu, a gospodarstwo rolne stanowią obszary użytków rolnych położonych w dwóch różnych gminach niesąsiadujących ze sobą.
Opodatkowanie podatkiem VAT działalności agroturystycznej oraz sprzedaży płodów rolnych.
Brak możliwości zastosowania zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na położenie gospodarstwa na terenie, który administracyjnie należy do miasta.
stawki podatku VAT dla świadczonych usług agroturystycznych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego o funkcji turystycznej oraz infrastruktury towarzyszącej
Zwolnienie od podatku VAT świadczonych usług.
Czy związku z wynajmem domków rekreacji letniej osobom przebywającym na wypoczynku w okresie letnim przez okres 2-3 miesięcy Wnioskodawca będzie zobowiązany opłacać podatek dochodowy, czy też dochody takie są wyłączone z obowiązku podatkowego?
Czy w związku z położeniem pokoi gościnnych na terenach wiejskich w budynku położonym w gospodarstwie rolnym, ale na terenie działki oznaczonej symbolem Bi (inne tereny zabudowane) Wnioskodawczyni, po uruchomieniu działalności w zakresie agroturystyki, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Wnioskodawczyni nie ma możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących wydatki związane z zrealizowaną operacją.
Czy Wnioskodawca może wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wys. 8,5% przychodów, czy kartą podatkową? Czy może wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie?
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z rozbudową domu mieszkalnego, w którym prowadzona będzie również działalność gospodarcza.
1. Czy fakt podpisania stałej umowy z firmą budowlaną na wynajęcie pokoi na rzecz jej pracowników służących uprzednio agroturystyce, powoduje obowiązek zgłoszenia tej umowy w Urzędzie Skarbowym i opłacenia od przychodów z wynajmu podatku dochodowego? 2. Czy dalej można traktować, że jest to działalność w ramach gospodarstwa rolniczego, od której nie opłaca podatku dochodowego?
Czy w zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku VAT?
Czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wystawiając fakturę VAT za nocleg, w której jako nabywca widnieje przedsiębiorstwo, którego pracownicy goszczą w prowadzonym przez Wnioskodawcę gospodarstwie agroturystycznym, dochód określony w takiej fakturze podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy rolnik musi rejestrować działalność związaną z wynajmem ośmiu lub dziewięciu pokoi?Czy rolnik musi dokonać jakiejkolwiek rejestracji w urzędzie skarbowym, jeśli tak to w jakim okresie przed rozpoczęciem działalności polegającej na wynajmie pokoi musi to uczynić?Czy musi opłacać podatki, jeśli tak, to w jakiej formie?
Czy od poniesionych wydatków związanych z inwestycją polegającą na rozbiórce i przebudowie istniejącego budynku w związku z rozszerzeniem działalności o turystykę wiejską podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach i winien z chwilą zakończenia inwestycji zaprowadzić ewidencję środków trwałych?
Czy podatnik może ujmować w deklaracjach VAT-7K podatek naliczony wynikający z faktur zakupu związanych z dokończeniem budowy domu, otrzymanych w poszczególnych okresach rozliczeniowych?
Czy osoba prowadząca działalność agroturystyczną jest zobowiązana wystawić rachunek na nazwisko klienta lub dla firmy, w której jest on zatrudniony, jako osoba prywatna czy pod nazwą "agroturystyka"?
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych działalność agroturystyczna (wynajem trzech pokoi w budynku mieszkalnym), jeżeli budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta ,,X" ?
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pan wraz małżonką właścicielem gospodarstwa rolnego, zgłoszonego w ewidencji Urzędu Miejskiego w X, jako gospodarstwo agroturystyczne. W ramach tegoż gospodarstwa do wynajmu turystom przeznaczonych jest 5 pokoi gościnnych.Prowadzenie przez Pana gospodarstwa agroturystycznego nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej.Stoi Pan na
Podatnik jest rolnikiem, nie prowadzącym innej działalności gospodarczej i nie świadczy usług z tytułu których byłby podatnikiem podatku VAT na terenie działania Urzędu Skarbowego w Puławach ani też innych Urzędów Skarbowych. W dniu 30.04.2004r zawarł Pan umowę nr X z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie - na realizację przedsięwzięcia przy udziale pomocy finansowanej