Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.509.2023.2.BD
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego (nieruchomości).
W zakresie skutków podatkowych zmiany umowy dożywocia.
W zakresie skutków podatkowych zmiany umowy dożywocia.
W zakresie skutków podatkowych zmiany umowy dożywocia.
Sprzedaż nieruchomości w drodze umowy dożywocia – z uwagi na upływ okresu 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy – nie będzie podlegać opodatkowaniu, tj. nie będzie stanowić źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych (wspólność małżeńska, rozszerzenie wspólności majątkowej, dział spadku po mężu).
Skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
Odpłatne zbycie w drodze umowy dożywocia budynku produkcyjnego.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku z art. 11 ustawy o pcc.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia.
Wypłacane przez Pana na rzecz ojca świadczenie pieniężne w postaci renty dożywotniej w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa niewątpliwie stanowi koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wydatki poniesione na rzecz dożywotników do czasu zbycia tego lokalu oraz związanych z nabyciem lokalu mieszkalnego, jako koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży tego lokalu.
Odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości, którą nabyła w drodze dożywocia
1. Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego przy ul. B. w N. i zakupu w celu zamieszkania w nim innego odpowiadającego Wnioskodawczyni lokalu mieszkalnego w ciągu okresu nie dłuższego niż okres 3 lat od dnia zbycia, Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Dotyczy to skorzystania z ulgi na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, o której mowa w art. 21 ust.
1. Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego po rodzicach, położonego przy ul. B. w N. i zakupu w celu zamieszkania w nim innego odpowiadającego Wnioskodawcy i jego żonie lokalu mieszkalnego w ciągu okresu nie dłuższego niż okres 3 lat od dnia zbycia, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Dotyczy to skorzystania z ulgi na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, o której
Zbycie nieruchomości w drodze umowy dożywocia
przekazanie mieszkania na w umowie dożywocia będzie skutkować zbyciem własności tego mieszkania. To oznacza, że nie zostaną zachowane warunki do ulgi mieszkaniowej.
skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia
Opodatkowanie kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się prawa dożywotniego użytkowania nieruchomości.
1. Czy posiadanie własności lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię należy liczyć od dnia 18 października 2005 r.? 2. Czy Wnioskodawczyni musi płacić podatek od sprzedaży lokalu mieszkalnego, która nastąpiła w dniu 4 września 2019 r.?
Zbycie nieruchomości nabytej w części w spadku oraz w części na podstawie umowy dożywocia.
skutki podatkowe zbycia udziału w lokalu mieszkalnym
Odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości, nabytej w drodze rozwiązania umowy dożywocia oraz zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie upłynął pięcioletni okres wskazany w ww. przepisie. Wydatkowanie