Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.492.2024.2.MJ
Opodatkowanie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Opodatkowanie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie planowanego zawarcia ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału i odsetek) przeznaczonego na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia lokalu wydatków z tytułu: wniesionego wkładu mieszkaniowego oraz spłaty zadłużenia z tytułu kredytu w comiesięcznych opłatach za użytkowanie lokalu.
Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po rodzicach.
Skutki podatkowe zakupu pierwszego mieszkania w sytuacji wcześniejszego posiadania udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w przypadku gdy wartość rynkowa nabytych składników majątkowych w wyniku zawarcia umowy o dział spadku nie przekroczyła wartości rynkowej posiadanej przez Podatnika wartości udziału w spadku przed zawarciem ww. umowy, tj. majątek Podatnika nie uległ zwiększeniu.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego i garażu.
Zbycie nieruchomości po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność.
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.
Skutki podatkowy odpłatnego zbycia nieruchomości, co do której dokonano zniesienia współwłasności.
Skutki podatkowe sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego po podziale majątku wspólnego.
Skutki podatkowe zbycia udziałów w nieruchomości nabytej w spadku.
Przekształcenie formy własności lokalu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność nie wpływa na sposób liczenia terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wkład mieszkaniowy, spłatę normatywu oraz kwoty zwrotu umorzenia.
Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego na podstawie testamentu po rodzicach, którym został on przydzielony w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Brak opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Opodatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Wydatkowanie przychodu uzyskanego z planowanego odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w terminie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup domu jednorodzinnego, zaspokajającego własne potrzeby mieszkaniowe, uprawniać będzie do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w
Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku po rodzicu, który nabył je do wspólnego majątku małżeńskiego.
Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego do wspólności ustawowej (dział spadku)
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 z wydatkowaniem kwoty ze zbycia zakupionego lokalu mieszkalnego na zakup z zadatkiem domu i spłatę kredytu zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość
Czy wydatkowanie środków pochodzących ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek osobisty Wnioskodawcy na nabycie lokalu mieszkalnego, który nabędzie wspólnie z żoną w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, na ich wspólne cele mieszkaniowe, objęte będzie zwolnieniem podatkowym, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od