Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.445.2024.3.PK
W zakresie zaliczenia wydatków na Inwestycję drogową do kosztów uzyskania przychodów i moment ich potrącenia.
W zakresie zaliczenia wydatków na Inwestycję drogową do kosztów uzyskania przychodów i moment ich potrącenia.
Skutki podatkowe w podatku VAT dostawy działek w zamian za odszkodowanie.
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT środków pieniężnych otrzymanych przez Nadleśnictwo w związku z budową drogi.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na rzecz Gminy.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów Nieruchomości przekazanej na rzecz Gminy.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją Inwestycji Drogowej. Nieodpłatne przekazanie Gminie nakładów poniesionych w związku z Inwestycją Drogową nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zwolnienie od podatku dostawy nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Skutki podatkowe przeniesienia własności działek w zamian za odszkodowanie.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na własne cele mieszkaniowe.
Zwolnienie z opodatkowania przychodów z odszkodowania otrzymanego za przejęcie działek gruntu na cele realizacji inwestycji drogowej.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia w związku z wywłaszczeniem nieruchomości i otrzymanym z tego tytułu odszkodowaniem.
Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych przez Spółkę na realizację Inwestycji Drogowych.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Towarów i Usług Budowlanych związanych z realizacją Infrastruktury Drogowej.
Ustalenie, czy: - wydatki poniesione za zakup gruntu na którym zostały wydzielone drogi, a które zostaną przekazane nieodpłatnie lub odpłatnie zbyte za symboliczną kwotę, Gminie stanowią w Spółce koszt uzyskania przychodu w momencie w momencie poniesienia wydatku (zakupu gruntu), - wydatki poniesione na budowę infrastruktury stanowią koszt uzyskania przychodu w Spółce i Spółka ma prawo zaliczyć je
w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości
prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wybudowanych dróg na gruntach Miasta oraz braku powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy czynności przeniesienia prawa własności nieruchomości działki niezabudowanej z nakazu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie.
Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego za poniesione straty w związku ze zniszczeniem plonów obsianych na dzierżawionym gruncie przejętym przez GDDKiA na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Opodatkowanie dostawy działki, nabytej w drodze spadku, podzielonej na 2 działki. Wnioskodawca nie prowadzi i nie prowadził działalności (również rolniczej), działka nie jest i nie była związana z jakąkolwiek działalnością gospodarczą. Wnioskodawca zawarł porozumienie z Gminą na budowę sieci wodociągowej, dróg i kanalizacji.
w zakresie: stawki podatku dla zbycia części Nieruchomości, tj. budowli w postaci dróg wewnętrznych, stawki podatku dla zbycia pozostałej części Nieruchomości, prawa o odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem nieruchomości
Czy wykonane nieodpłatnie na rzecz nowo powstałych spółek usługi budowlane (obejmujące prace budowlane, polegające na budowie drogi i przebudowie skrzyżowania, oraz zakup towarów i usług niezbędnych do ich wykonania) będą usługami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z wykonaniem nieodpłatnie wyżej wymienionych usług na rzecz spółek nowo powstałych?
Nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy gruntów należących do Spółki, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: pod drogi gminne (publiczne) wraz z poczynionymi na nich nakładami w postaci nawierzchni dróg, ulic, chodników i oświetlenia, pod drogi wewnętrzne wraz z poczynionymi na nich nakładami w postaci nawierzchni dróg, ulic, chodników i oświetlenia, pod place zabaw i tereny