Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.776.2024.1.MW
Określenie charakteru sprzedaży przedmiotów z kolekcji.
Określenie charakteru sprzedaży przedmiotów z kolekcji.
Uznanie Monet za przedmioty kolekcjonerskie oraz prawo do zastosowania dla ich sprzedaży szczególnej procedury VAT-marża.
Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży kolekcji z majątku prywatnego.
Możliwość zastosowania do sprzedaży platynowych sztabek, oraz platynowych monet procedury szczególnej VAT-marża w myśl art. 120 ust. 4 ustawy, a także prawo do dokonania korekty podatku należnego z tytułu sprzedaży ww. towaru z uwagi na zmianę w określeniu podstawy opodatkowania.
Kwestia możliwości zastosowania procedury VAT-marża dla sprzedaży monet kolekcjonerskich wniesionych do Spółki aportem.
Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży kolekcji z majątku prywatnego, dokonanej po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie poszczególnych przedmiotów.
WIS TOWAR – moneta kolekcjonerska.
Możliwość zastosowania szczególnej procedury (VAT-marża) opodatkowania dla sprzedaży srebrnych monet kolekcjonerskich.
Prawo do zastosowania procedury szczególnej VAT-marża, przy dostawie monet kolekcjonerskich uprzednio importowanych na terytorium innego państwa członkowskiego.
Określenie charakteru sprzedaży przedmiotów z kolekcji.
Należy stwierdzić, że w przedstawionych we wniosku okolicznościach, dostawa monet kolekcjonerskich podatnikom VAT w krajach UE uprzednio importowanych lub nabytych w procedurze VAT-marża, bądź nabytych na podstawie zasad odpowiadających regulacjom krajowym dotyczącymi VAT-marża będzie mogła korzystać z opodatkowania na zasadzie procedury VAT-marża na podstawie art. 120 ust. 4 i 5 ustawy.
Możliwość stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży dla dostaw banknotów i monet nabytych lub wymienionych uprzednio w NBP lub w bankach komercyjnych.
Uznanie importowanych przez Wnioskodawcę srebrnych monet bulionowych za przedmioty kolekcjonerskie oraz możliwość zastosowania szczególnej procedury (VAT-marża) opodatkowania dla sprzedaży ww. srebrnych monet.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy oraz stosowania przez Wnioskodawcę procedury VAT-marża w związku z dostawą (odsprzedażą) przedmiotów kolekcjonerskich.
Opodatkowanie dostawy towarów nabytych wcześniej od kontrahenta A na zasadach, o których mowa w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy.
w zakresie prawa do zastosowania stawki 0% w przypadku eksportu towarów sprzedawanych w szczególnej procedurze VAT marża, dokonanego do 31 marca 2020 r.
Ustalenie, czy części samochodowe do pojazdów zabytkowych mogą być uznane za przedmioty kolekcjonerskie w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy oraz podstawy opodatkowania w przypadku dostawy ww. części samochodowych.
Opodatkowanie na zasadach VAT-marży sprzedaży uprzednio importowanego samochodu zaliczonego do przedmiotów kolekcjonerskich oraz prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od importu ww. samochodu zaliczonego do przedmiotów kolekcjonerskich
Monety sprzedawane przez Wnioskodawcę stanowią przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, wymienione w art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT i mogą korzystać z opodatkowania na zasadzie procedury marży na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.
W zakresie uznania za przedmiot kolekcjonerski Medali wchodzących w skład kolekcji oraz w zakresie prawa do zastosowania procedury marży dla dostawy tych Medali.