Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.472.2024.2.KS
Zwolnienie od podatku sprzedaży mieszkania - własne cele mieszkaniowe - spłata kredytu hipotecznego.
Zwolnienie od podatku sprzedaży mieszkania - własne cele mieszkaniowe - spłata kredytu hipotecznego.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie zawartej ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału) przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego i na refinansowanie zadatku na zakup tego lokalu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia (cele mieszkaniowe).
Wydatki poniesione na spłatę kredytu zaciągniętego przez męża na zakup lokalu mieszkalnego, który po zawarciu małżeństwa zostanie włączony do majątku wspólnego małżonków jako wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe.
Możliwości uznania za wydatki na własne cele mieszkaniowe, częściowej spłaty kredytu, zakupu usług transportowych, wykończeniowych i montażowych oraz zakupu materiałów i urządzeń do domu jednorodzinnego.
Zniesienie współwłasności nieruchomości – przejęcie całości kredytu hipotecznego zaciągniętego pierwotnie przez współwłaścicieli i dokonanie spłaty współwłaściciela.
Ulga mieszkaniowa - spłata kredytu i nabycie udziału w mieszkaniu.
Czy koszty odwalutowania hipotecznych kredytów walutowych powstałe wskutek wydania Wyroków lub zawieranych Ugód stanowią koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, potrącalne dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w dacie ich faktycznego poniesienia
Ulga mieszkaniowa - spłata kredytu.
w zakresie: • uznania zapłaty prowizji do banku jako wydatku na cele mieszkaniowe - jest nieprawidłowe, • uznania spłaty części kredytu oraz odsetek, który został zaciągnięty na zakup miejsca postojowego jako wydatek poniesiony na cele mieszkaniowe – jest nieprawidłowe, • w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zwolnienie z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu ze zbycia nieruchomości na spłatę kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe.
Przeznaczenie środków ze sprzedaży lokalu w Polsce na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w Niemczech uprawnia do zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości w przypadku przeznaczenia na spłatę całego kredytu po zawarciu związku małżeńskiego oraz umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i kawalerki w przypadku przeznaczenia środków z tej sprzedaży na spłatę kredytu zaciągniętego przez męża Wnioskodawczyni na zakup kawalerki oraz na zakup budynku mieszkalnego.
Wydatkowanie przychodu z planowanego odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup działki zabudowanej domem jednorodzinnym, z aktualnym jego zamieszkiwaniem, uprawniać będzie do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jaka część środków uzyskanych ze sprzedaży przeznaczona na spłatę kredytu zaciągniętego przed zawarciem związku małżeńskiego wspólnie z przyszłym małżonkiem na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może zostać uznana za wydatek na własne cele mieszkaniowe podatniczki?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zbywaną nieruchomość.
Wydatki poniesione począwszy od dnia odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny do majątku osobistego Wnioskodawczyni, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawczynię i jej małżonka, z którym pozostaje we wspólności majątkowej, na wybudowanie wraz z małżonkiem domu jednorodzinnego
Czy wybudowanie domu z dwoma lokalami mieszkalnymi korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 jeżeli w jednym z lokali mieszka Wnioskodawca, a w drugim córka z rodziną?
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze spadku.
Zastosowanie zwolnienia przedmiotowego.
Czy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek odrębny wnioskodawcy przeznaczone na opłatę rat zaciągniętych przez małżonków korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131?
Czy Wnioskodawczyni posiadając z mężem rozdzielność majątkową może odliczyć od dochodu uzyskanego ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania (w części przypadającej na rzecz Zainteresowanej) pełną kwotę comiesięcznej raty zaciągniętego przez małżonków kredytu pomnożoną przez 26 miesięcy, czy tylko jej połowę?