Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.433.2024.2.KL
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Opodatkowana jest, co do zasady, sprzedaż „nowych” budynków – oddawanych do konsumpcji po ich wybudowaniu bądź ulepszeniu, a zwolnieniu może podlegać dostawa „starych” budynków, gdyż nie występuje wówczas wartość dodana
Budynek sklasyfikowany wg KŚT grupa 1, podgrupa 11, rodzaj 110, powiązanie PKOB 1110, zakupiony przez spółkę do celów prowadzenia działalności gospodarczej spółki pod adresem oraz na wynajem krótko i długoterminowy, a osiągane przychody rozliczane są w ramach prowadzonej działalności, podlega dalszej amortyzacji nieruchomości
Możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych nabytych lokali.
Opodatkowanie przychodów z robót budowlanych związanych z budową budynków/lokali sklasyfikowanych w Sekcji F, Dziale 41, wg PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12. 5,5% stawką ryczałtu.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej przez żonę.
Zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, według zasad określonych w art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według stawki nie wyższej niż 10%.
Czy umowa zamiany udziału w budynku mieszkalnym położonym na nieruchomości gruntowej oraz lokali mieszkalnych i niemieszkalnych pomiędzy rodzeństwem będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 5 ustawy o PCC?
Czy umowa zamiany udziału w budynku mieszkalnym położonym na nieruchomości gruntowej oraz lokali mieszkalnych i niemieszkalnych pomiędzy rodzeństwem będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 5 ustawy o PCC?
Opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości zabudowanej w drodze postępowania egzekucyjnego
Sposoby ustalenia wartości początkowej środka trwałego w oparciu o art. 22g ust. 8 i ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią wyjątek od obowiązujących zasad ustalania tejże wartości według zasad określonych w art. 22g ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy, zatem należy gromadzić faktury oraz inne dokumenty potwierdzające wysokość poniesionych wydatków związanych z prowadzoną inwestycją
Ustalenie momentu pierwszego zasiedlenia oraz zwolnienie od podatku transakcji sprzedaży lokalu użytkowego.
Zbycie lokalu mieszkalnego i garażu wycofanych z działalności gospodarczej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
W zakresie uznania za dostawę towarów wydania budynku oraz dwóch gruntów, na których jest on posadowiony, na podstawie umowy spółce komandytowej, w celu używania i obierania pożytków przez tę Spółkę.
Zwolnienie od podatku VAT transakcji zbycia lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. Dostawa ma miejsce ponad 2 lata po pierwszym zasiedleniu zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Sposób dokonania korekty podatku należnego i termin jej realizacji.
Korekta podatku należnego w związku z zastosowaniem błędnej stawki podatku VAT.
Czy zakup nieruchomości po byłej zlewni mleka przekształconej na lokal mieszkalny wystarczy do realizacji oświadczenia o wydatkowaniu przychodu ze sprzedaży działki na cele mieszkaniowe?
Jaką należy przyjąć datę początku użytkowania lokalu przez poprzedniego właściciel, tym samym w jaki sposób ustalić pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia oddania lokalu po raz pierwszy do użytkowania (przez poprzedniego właściciela) do dnia wprowadzenia lokalu do ewidencji środków trwałych dla celu wynajmu przez wnioskodawczynię w sytuacji gdy poprzedni właściciel nabył prawo własności i użytkował
Jaką stawkę powinna zastosować spółka sprzedając lokal sklasyfikowany jako mieszkalny, a w rzeczywistości przeznaczony na cele krótkotrwałego zamieszkania pod wynajem, wraz z przynależnym udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz w częściach wspólnych budynku hotelowo- sklasyfikowanego jako niemieszkalny w PKOB 121?
1. Czy Wnioskodawca może stosować stawkę 7% dla budowy budynku opisanego jako biurowo-mieszkalny, a w którym ponad 50% powierzchni użytkowej stanowi część mieszkalna? 2. Czy Wnioskodawca może stosować stawkę 7% dla budowy budynku opisanego jako gospodarczo-garażowy (trzy stanowiska garażowe), który zawiera kotłownię zasilającą budynek biurowo-mieszkalny, co stanowić może o integralnym powiązaniu funkcjonalności
Czy w przypadku sprzedaży opisanej wyżej nieruchomości, można zastosować zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, czy też do ceny sprzedaży należy doliczyć VAT w wysokości 22%?