Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.119.2023.2.MB

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej przez żonę.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 10 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 kwietnia 2023 r. (wpływ 19 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

„Wnioskodawca” lub „Podatnik” jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca wyjaśnia dodatkowo, że pozostaje w związku małżeńskim z GL, która od dnia 1 stycznia 2005 r. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…).

Wnioskodawca wraz z małżonką GL w dniu 4 kwietnia 2017 r. nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego znajdujące się w budynku położonym w G.

W związku ze sprzedażą w dniu 18 sierpnia 2016 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa wydała zaświadczenie, w którym potwierdza, że zbywca własnościowego prawa do lokalu jest członkiem Spółdzielni oraz posiada spółdzielcze własnościowe prawo do kamieniczki.

Wnioskodawca pozostawał w tym czasie w związku małżeńskim z GL, w którym panował ustawowy ustrój majątkowy – wspólność majątkowa. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało nabyte do ich majątku wspólnego.

Małżonkowie oświadczyli w akcie notarialnym, że nabycia tego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dokonali dla celów prowadzonej przez GL działalności gospodarczej pod firmą: (…).

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych i amortyzowane jako wartość niematerialna i prawna w działalności gospodarczej GL.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego jest do dnia złożenia niniejszego Wniosku wykorzystywane w całości i nieprzerwanie w działalności gospodarczej GL i stanowi składnik związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.

W 2019 roku małżonkowie G i TL zawarli umowę majątkową małżeńską i ustanowili ustrój rozdzielności majątkowej bez podziału majątku. Wnioskodawca dysponuje obecnie udziałem w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu wnoszącym 50%.

Lokal użytkowy nr 2 został w 2018 r. przekwalifikowany na lokal mieszkalny.

Wnioskodawca planuje zbyć swój udział w przedmiotowym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Formalnie każdy ze współwłaścicieli, czyli Wnioskodawca i jego małżonka dokona zbycia swojego udziału na rzecz nabywcy i stosownie do tego otrzyma jedynie udział w cenie sprzedaży.

Z zaświadczenia wydanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową, wynika, że: Spółdzielnia Mieszkaniowa zaświadcza, że G i TL są członkami Spółdzielni wpisanymi do rejestru członków pod numerem członkowskim.

Stan prawny i stan faktyczny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niemieszkalnego, ujawniony w księdze wieczystej nie jest zgodny z rzeczywistym stanem prawnym i stanem faktycznym.

Rzeczywisty stan prawny i stan faktyczny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niemieszkalnego ujawniony jest w zaświadczeniu Spółdzielni Mieszkaniowej, które wskazuje, że wyodrębniono dwa lokale: lokal nr 1 – użytkowy i lokal nr 2 – mieszkalny.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania.

Czy z aktu notarialnego (z 4 kwietnia 2017 r.) dotyczącego zakupu przez Pana i Pana żonę spółdzielczego prawa do lokalu niemieszkalnego wynika, że nabycie to dotyczy dwóch samodzielnych lokali niemieszkalnych nr 1 i nr 2?

W akcie notarialnym z dnia 4 kwietnia 2017 r. wskazano, że małżonkowie G i TL nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej.

W treści aktu powołano również, że przy akcie okazano zaświadczenie z dnia 18 sierpnia 2016 r. wydane przez Spółdzielnie Mieszkaniową, w którym potwierdza, że zbywca własnościowego prawa do lokalu jest członkiem Spółdzielni oraz posiada spółdzielcze własnościowe prawo do kamieniczki.

Z aktu notarialnego wynika zatem, że przedmiotem nabycia jest spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego, które na podstawie zaświadczenia Spółdzielni obejmuje dwa samodzielne lokale niemieszkalne nr 1 i nr 2.

Czy zarówno lokal niemieszkalny nr 1, jak i lokal nr 2 są użytkowane na cele prowadzonej przez Pana żonę działalności gospodarczej?

Zarówno lokal niemieszkalny nr 1, jak i lokal nr 2 są użytkowane na cele prowadzonej przez Panią GL działalności gospodarczej.

Czy zmiana kwalifikacji lokalu nr 2 wiązała się ze zmianą sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ustawy Prawo budowlane; jeżeli tak – czy fakt ten Pan/Pana żona zgłosili w odpowiednim organie i czy nastąpiło to przed tą zmianą?

Zmiana kwalifikacji lokalu nr 2 wiązała się ze zmianą sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ustawy Prawo budowlane. Zmiana sposobu użytkowania została zgłoszona w odpowiednim organie przed tą zmianą.

Czy od 2018 roku, kiedy nastąpiło przekwalifikowanie lokalu niemieszkalnego nr 2 na lokal mieszkalny, jest on rzeczywiście wykorzystywany w celach mieszkaniowych; jeśli tak, to czy – w Pana/Pana żony celach mieszkaniowych, czy też innych osób?

Od 2018 r. lokal nr 2 przekwalifikowany na mieszkalny jest rzeczywiście wykorzystywany w celach mieszkaniowych. Jest przedmiotem umowy najmu i mieszkają w nim osoby inne niż Pan lub Pani L.

Jakie będą dokładnie zapisy aktu notarialnego dotyczącego przedmiotu sprzedaży, czyli jaki rodzaj spółdzielczego prawa do lokalu (przedmiotu sprzedaży) będzie wskazywała umowa sprzedaży sporządzona w formie aktu notarialnego, czy będzie to spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego czy mieszkalnego?

Akt notarialny będzie sformułowany w sposób następujący:

W § 3 aktu notarialnego zostanie wskazane: (…).

Czy brak ujawnienia nowej kwalifikacji lokalu nr 2 w księdze wieczystej wynika z niezgłoszenia tego faktu przez Pana/Pana żonę, czy też Sąd odmówił takiego ujawnienia; jeżeli tak – to z jakiego powodu?

Brak ujawnienia nowej kwalifikacji lokalu nr 2 w księdze wieczystej wynika z niezgłoszenia tego faktu do Sądu.

Pytanie

Czy odpłatne zbycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu zarówno w części przypadającej na lokal niemieszkalny nr 1 jak i lokal mieszkalny nr 2 będzie dla Pana przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomimo, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest wykorzystywane w działalności gospodarczej Pana małżonki?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, odpłatne zbycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu zarówno w części przypadającej na lokal niemieszkalny nr 1, jak i na lokal mieszkalny nr 2 nie będzie stanowiło dla Pana przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, który podlegałby opodatkowaniu z powodu upływu ponad pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa, pomimo że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest wykorzystywane w działalności gospodarczej małżonki Podatnika.

Uzasadnienie.

Dokonując sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu zarówno w części przypadającej na lokal niemieszkalny nr 1, jak i lokal mieszkalny nr 2 nie uzyska przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o PIT małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Źródłami przychodów wymienionymi w art. 10 ustawy o PIT jest m.in. wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ustawa o PIT wyróżnia również art. 10 ust. 1 pkt 3 jako źródło przychodów pozarolniczą działalność gospodarczą.

Warunkami uznania odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego za źródło przychodów jest aby: – nie było dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej oraz – nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

W myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W myśl art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

Podsumowując można zauważyć, że w przypadku ustanowienia majątkową umową małżeńską rozdzielności majątkowej bez podziału majątku, małżonkowie dysponują równymi udziałami w składnikach majątku, które do tej pory stanowiły ich majątek wspólny. Dokonując zbycia takiego majątku przychód z tego tytułu przypada im w równych częściach, które powinny rozliczyć odrębnie.

W związku z tym, po ustaleniu, że odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie nie było dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, należy ustalić, jaki okres upłynął od nabycia tego prawa. Jednocześnie należy brać pod uwagę przepis art. 10 ust. 6 ustawy o PIT i w przypadku dokonywania sprzedaży po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, liczyć okres, który upłynął od nabycia od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie do majątku wspólnego małżonków.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej przychód ze zbycia przypadającego na niego udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu należy rozpatrywać wyłącznie w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

W związku z tym, że nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło w dniu 4 kwietnia 2017 r., począwszy od 1 stycznia 2023 r., czyli po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu do majątku wspólnego małżonków, odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment oraz sposób ich nabycia.

Użyty w ww. przepisie termin „nabycie” oznacza każde uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub każde uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa) bez względu na fakt czy jest to nabycie w części ułamkowej czy w całości. Poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.

Z opisu sprawy wynika, że Pan wraz z żoną w 2017 r. na podstawie umowy sprzedaży nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Z aktu notarialnego wynika również, że przedmiotem nabycia jest spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego, które na podstawie zaświadczenia Spółdzielni obejmuje dwa samodzielne lokale niemieszkalne nr 1 i nr 2. Małżonkowie oświadczyli w akcie notarialnym, że nabycia tego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dokonali dla celów prowadzonej przez Pana żonę działalności gospodarczej. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego jest do dnia złożenia niniejszego wniosku wykorzystywane w całości i nieprzerwanie w działalności gospodarczej Pana żony. Lokal użytkowy nr 2 został w 2018 r. przekwalifikowany na lokal mieszkalny i jest rzeczywiście wykorzystywany w celach mieszkaniowych (jest przedmiotem umowy najmu). W 2019 roku małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską i ustanowili ustrój rozdzielności majątkowej bez podziału majątku. Pan dysponuje obecnie udziałem w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu wnoszącym 50%. Planuje Pan zbyć swój udział w przedmiotowym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.

Zważywszy na fakt, że opisane we wniosku prawo zostało nabyte przez Pana w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, to należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Stosownie do art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Z chwilą ustania wspólności ustawowej, wspólność dotychczas bezudziałowa zostaje zastąpiona przez współwłasność w częściach ułamkowych. Od tej chwili małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.

Zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Sprzedaży będzie podlegało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zatem skutki podatkowe planowanej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w konsekwencji sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b tej ustawy powstaje wtedy, gdy jego odpłatne zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto.

Tym samym planowana sprzedaż opisanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokali nr 1 i nr 2, nie będzie stanowiła dla Pana źródła przychodu podatkowego, ponieważ sprzedaż ta nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym Pan wraz z żoną nabył to spółdzielcze własnościowe prawo do tych lokali.

Reasumując – odpłatne zbycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokali nr 1 i nr 2 nie będzie stanowiło przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, który podlegałby opodatkowaniu z powodu upływu ponad pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa, pomimo że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest wykorzystywane w działalności gospodarczej Pana żony.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, ta interpretacja dotyczy wyłącznie Pana i nie wywołuje skutków prawnych wobec Pana żony.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pan sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00