Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.564.2024.2.AA
Wybór formy opodatkowania.
Ustalenie czy niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku rozwiązania umowy dzierżawy i zaprzestania korzystania z inwestycji przez Spółkę.
Brak możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych wynajmowanych w ramach działalności - spłata kredytów hipotecznych.
Zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku ze sprzedażą nieruchomości zabudowanej oraz brak konieczności dokonania korekty podatku VAT.
W zakresie ustalenia czy zapłacona kaucja zaliczona na karę umowną przez Spółkę na rzecz Wynajmującego z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu stanowi koszt uzyskania przychodów.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu poniesionej Opłaty z tytułu polubownego rozwiązania umowy najmu.
Czy w przypadku wypowiedzenia, rozwiązania, wygaśnięcia umowy najmu lub podjęcia decyzji o rezygnacji z części Wynajmowanej Powierzchni, Wnioskodawca ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów niezamortyzowaną podatkowo część wartości początkowej pozostawionych nieodpłatnie u Wynajmującego Środków Trwałych, jeżeli kontynuować będzie w niezmienionym zakresie prowadzoną działalność gospodarczą.
Brak podlegania opodatkowaniu czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem administracyjno-biurowym, halą warsztatową, magazynem i na której posadowiono halę namiotową oraz pojazdów, które wykorzystywane będą na cele najmu prywatnego, oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego w związku z wycofaniem ww. nieruchomości oraz pojazdów
Możliwość ujęcia wydatków poniesionych na prace związane z adaptacją pomieszczeń do potrzeb Najemcy („Prace Fit-out pierwotne”) w kosztach podatkowych Spółki jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami w dacie poniesienia tego kosztu.
Opodatkowanie podatkiem VAT wynajmu Nieruchomości, uznania, że Sprzedająca z tytułu dostawy Nieruchomości zabudowanej będzie podatnikiem podatku VAT oraz zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy Nieruchomości zabudowanej, możliwości rezygnacji z tego zwolnienia oraz wyboru opcji opodatkowania tej dostawy oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu ponoszonych kosztów w okresie wynajmu Nieruchomości
Brak obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ustawy w związku z nabyciem współwłasności lokali. Brak opodatkowania podatkiem VAT zniesienia współwłasności lokali.
Wycofanie z działalności gospodarczej przedmiotowego budynku do majątku prywatnego - po dokonaniu działu spadku- nie będzie podlegała opodatkowaniu i Wnioskodawca nie będzie zobligowany do skorygowania odliczonego wcześniej podatku VAT.
Skutki podatkowe wycofania budynków i budowli z majątku wykorzystywanego do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej do majątku prywatnego i przekazania ich do tzw. najmu prywatnego.
Obowiązek zapłaty podatku VAT z faktur dokumentujących usługę najmu, zapłaconego przez najemców na rachunek bankowy komornika sądowego.
Nieopodatkowanie czynności wycofania Nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego w celu ich dalszego wynajmu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z ww. czynnością.
WIS TOWAR - energia cieplna zużyta przez najemcę lokalu użytkowego
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na najem mieszkania.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za wynajem mieszkania.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu jej dalszego wynajmu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nakładów dotyczących tej nieruchomości.
W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty świadczenia pieniężnego uiszczonego w związku z rozwiązaniem umowy najmu.
Brak opodatkowania czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości w związku z planowanym rozpoczęciem działalności polegającej na oddawaniu nieruchomości do odpłatnego korzystania oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z nabywaniem, modernizowaniem, ulepszaniem tych nieruchomości.
Opodatkowanie 8% stawką podatku VAT usług najmu budynku mieszkalno-usługowego świadczonych przez Spółkę A w stanie prawnym do 30 czerwca 2020 r. oraz braku obowiązku dokonania korekt faktur i deklaracji.
W zakresie ustalenia, - wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem umowy najmu na potrzeby obliczenia limitu kosztów podatkowych o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 49a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? - czy wartość ustaloną w sposób o którym mowa w pytaniu nr 1 należy przyjąć na dzień wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych?
Uznanie wydatków na zakup sprzętu komputerowego, zakup energii elektrycznej, najem lokalu oraz jego przystosowanie do potrzeb kopania waluty wirtualnej za wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie waluty wirtualnej.