Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.660.2024.3.AWO
Skuteczność wyboru formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Skuteczność wyboru formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko i skorzystania z ulgi prorodzinnej za 2019 r. i lata następne, gdy oboje rodziców wychowują małoletnie dziecko, po prawomocnym ustanowieniu opieki naprzemiennej, porozumieniu co do odliczania i rezygnacji po stronie jednego.
Możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdy złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania nastąpiło w treści aktu notarialnego.
Uznanie dostawy udziału w Nieruchomości za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla sprzedaży tego udziału na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz możliwość rezygnacji z tego zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania oraz prawo Kupującego do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących
Uznanie, że Sprzedający z tytułu dostawy nieruchomości zabudowanej nie będzie podatnikiem podatku VAT oraz, że dostawa ta nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu oraz zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy Nieruchomości zabudowanej, możliwości rezygnacji z tego zwolnienia oraz wyboru opcji opodatkowania tej dostawy.
Dostawa nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych oraz prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości. Konieczność udokumentowania ww. transakcji fakturą.
1. Czy w przypadku rezygnacji Wnioskodawcy z opodatkowania ryczałtem CIT po upływie 4-letniego okresu (lub wcześniej), niewypłacone udziałowcom zyski, które wypracowane zostały przez Spółkę w okresie objętym ryczałtem CIT, Spółka zobowiązana będzie do opodatkowania jednorazowo niezwłocznie po zakończeniu opodatkowania w formie ryczałtu CIT, tj. do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego
Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 sprzedaży działek zabudowanych oraz możliwości rezygnacji z tego zwolnienia oraz prawo do odliczenia.
W tej sytuacji – uwzględniając zapis art. 29a ust. 8 ustawy – dostawa gruntu (Działki nr 1, 2, 3, 4, 5, 6), na którym są posadowione budynki/budowle trwale związane z gruntem, również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT. Jednocześnie Zainteresowani mogą zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie transakcji według właściwej
Prawo do skorzystania ze zwolnienia sprzedaży nieruchomości zabudowanej, możliwości rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia i sposób dokumentowania.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT dostawy działki zabudowanej nr 1, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz możliwości rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy oraz obowiązek wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż ww. nieruchomości.
opodatkowanie nieruchomości oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego od transakcji zakupu nieruchomości, w przypadku gdy złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania nastąpiło w treści aktu notarialnego
W zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą udziałów w nieruchomości zabudowanej (działce gruntu).
zachowanie prawa do pełnego odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej, podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przekazania aportem ww. sieci do Spółki i braku zwolnienia od podatku VAT dla ww. aportu sieci do Spółki.
Możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdy złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania nastąpiło w treści aktu notarialnego.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania dostawy nieruchomości nie zostało złożone z zachowaniem terminu do jego złożenia, tj. jak stanowi literalnie brzmienie przepisu przed dniem dokonania dostawy przedmiotowej nieruchomości, ponieważ oświadczenie zostało złożone w dniu dostawy nieruchomości, tj. zawarcia umowy w akcie notarialnym.
Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem niemieszkalnym (zrezygnowanie ze zwolnienia stawka 23%) oraz zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym (zrezygnowanie ze zwolnienia stawka 8%).
Zwolnienie od podatku transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej, rezygnacja z tego zwolnienia, wybór opodatkowania oraz prawo do odliczenia podatku.
Opodatkowanie dostawy lokali oraz udziału w nieruchomości, ustalenie stawki podatku oraz prawo do odliczenia.
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości rezygnacji z odliczania podatku naliczonego i z dokonywania korekt podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku VAT dostawy nieruchomości zabudowanej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10. Rezygnacja ze zwolnienia i opodatkowanie dostawy. Określenie podstawy opodatkowania dla dostawy nieruchomości obciążonej hipoteką.
Sprzedaż budynku jako sprzedaż składników majątku przedsiębiorstwa, a nie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zwolnienie od podatku dostawy nieruchomości w postaci budynku art. 43 ust. 1 pkt 10. Możliwość wyboru opodatkowania w przypadku zwolnienie nieruchomości.
Czy w świetle art. 22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty zaniechanej Inwestycji, w zakresie wymienionym powyżej, stanowią koszt uzyskania przychodu? Czy w świetle art 22 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty zaniechanej Inwestycji mogą być zaliczone jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w dniu 13 grudnia 2013 r., tj. w dacie podjęcia przez Wnioskodawcę