Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.255.2019.1.PJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.255.2019.1.PJ

Oświadczenie o wyborze opodatkowania dostawy nieruchomości nie zostało złożone z zachowaniem terminu do jego złożenia, tj. jak stanowi literalnie brzmienie przepisu przed dniem dokonania dostawy przedmiotowej nieruchomości, ponieważ oświadczenie zostało złożone w dniu dostawy nieruchomości, tj. zawarcia umowy w akcie notarialnym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2019 r. (data wpływu 9 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawidłowości zastosowanej stawki VAT dla sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawidłowości zastosowanej stawki VAT dla sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka X. (dalej również: Wnioskodawca) w dniu (...) 2018 roku dokonała sprzedaży nieruchomości zabudowanej, która pierwotnie została nabyta (...) 2008 roku, następnie przebudowana dla celów działalności gospodarczej i wniesiona aportem do spółki w ramach przeniesienia prawa własności przedsiębiorstwa z dnia (...) 2012 roku. Z tytułu nabywanych podczas budowy materiałów, towarów i usług dokonywano odliczeń podatku VAT. Od chwili przyjęcia na środki trwałe niniejsza nieruchomość była wykorzystywana przez spółkę w działalności gospodarczej. W 2013 roku nieruchomość została zmodernizowana i wykorzystywana przez spółkę jako baza sprzętowo-magazynowa. Z uwagi na fakt, iż w ostatnich latach realizowane prace budowlane przeniosły się do innych miejscowości, to przedmiotowa nieruchomość w A. stała się dla spółki wyłącznie generatorem kosztów i zdecydowano się na jej sprzedaż. W okresie poszukiwania nabywcy, w 2018 roku nieruchomość była przedmiotem najmu dla Z. Po zakończeniu umowy najmu wspólnicy podjęli uchwałę o sprzedaży nieruchomości dla Spółki Y. Akt notarialny został sporządzony w dniu (...) 2018 roku z zastrzeżeniem, że wydanie przedmiotu umowy nastąpi po zapłacie całej ceny w terminie do 7 dni. W akcie notarialnym obie strony zgodnie podjęły decyzję o opodatkowaniu transakcji w stawce podstawowej 23% i tak dokonano wyceny przedmiotowej nieruchomości. Wystawiono fakturę i opodatkowano transakcję sprzedaży stawką podstawową VAT 23%. Zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części: 1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni; 2) złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać: 1) imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy; 2) planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części; 3) adres budynku, budowli lub ich części (art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług). Z uwagi na fakt, iż przepisy nie regulują formy w/w dokumentu, Spółka X wyszła z założenia, że skuteczną formą oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w przepisach podatkowych, jest akt notarialny z urzędu przekazywany przez notariusza naczelnikowi urzędu skarbowego, który w swojej formie zachowuje wymogi formalne dla skuteczności uznania, że strony zrezygnowały ze zwolnienia od podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00