Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.468.2024.2.KF
Skutki podatkowe spłaty wierzytelności pożyczkowych otrzymanych w ramach datio in solutum.
Skutki podatkowe spłaty wierzytelności pożyczkowych otrzymanych w ramach datio in solutum.
Skutki podatkowe związane z przeniesieniem przez Spółkę własności opisanych we wniosku Nieruchomości w zamian za spłatę zobowiązań względem Wspólnika – dokonanym w ramach instytucji „datio in solutum”.
Skutki podatkowe przeniesienia na Wnioskodawcę wierzytelności w związku ze skorzystaniem z instytucji datio in solutum przez Pożyczkobiorcę.
Czy otrzymanie darowizny na konta utworzone celem spłaty przyznanych Wnioskodawcy pożyczek, spełnia warunki prawidłowego udokumentowania darowizny w związku ze zwolnieniem podatkowym określonym w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku spadków i darowizn?
Czy w związku z przeniesieniem na wierzyciela w ramach umowy datio in solutum Wierzytelności Spółki w celu uregulowania zobowiązania i rozpoznaniem z tego tytułu przychodu podatkowego, Spółka będzie mogła rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu wartość nominalną Wierzytelności Spółki, na którą będą się składać wartości kwot głównych pożyczek oraz ewentualnie kwoty odsetek od pożyczek?
W jakiej wysokości należy ustalić przychód podatkowy Spółki z tytułu przeniesienia na wierzyciela w ramach umowy datio in solutum Wierzytelności Spółki w celu uregulowania zobowiązania?
Czy w związku z uregulowaniem zobowiązania z tytułu Wierzytelności akcjonariusza w drodze przeniesienia na wierzyciela własności Wierzytelności Spółki w ramach datio in solutum, Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość uregulowanych w tym trybie odsetek od Wierzytelności akcjonariusza?
W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów w Spółce? W jaki sposób ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów w Spółce kapitałowej nabytych w wyniku Datio in solutum na rzecz tej spółki w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem? W jaki sposób ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie różnic kursowych przy spłacie pożyczki.
1. Czy kwotę stanowiącą równowartość wynagrodzenia za wykonane prace zaliczoną następnie na poczet spłaty pożyczki należy potraktować jako przychód z tytułu umorzenia kapitału? 2. Czy kwotę stanowiącą równowartość wynagrodzenia za wykonane prace zaliczoną następnie na poczet spłaty pożyczki należy traktować jako przychód z innych źródeł niż wymienione w art. 12 14 oraz 17 ustawy o podatku dochodowym
Czy w związku z dokonaniem Potrącenia, w odniesieniu do skapitalizowanych odsetek od Pożyczek Walutowych wskazanych w Umowie Potrącenia powstaną u Wnioskodawcy różnice kursowe? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
Czy w związku z dokonaniem Potrącenia, w odniesieniu do kwoty kapitału każdej podlegającej Potrąceniu Pożyczki Walutowej wskazanej w Umowie Potrącenia (z wyłączeniem skapitalizowanych odsetek od tych Pożyczek) powstaną u Wnioskodawcy różnice kursowe? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)
1. Czy uzyskanie (otrzymanie) przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji (rozwiązania) SPÓŁKI JAWNEJ środków pieniężnych oraz wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego składników majątkowych oznaczać będzie osiągnięcie przez Wnioskodawcę przychodu lub dochodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? 2. Czy otrzymane w wyniku spłaty pożyczki środki pieniężne oraz środki
Czy zrealizowane przed oddaniem do użytkowania budynku podatkowe różnice kursowe od pożyczek powinny obciążać bieżące koszty podatkowe w całości, czy też częściowo zwiększyć podatkową wartość środka trwałego a częściowo obciążać bieżące koszty podatkowe w zależności od tego czy pożyczki przeznaczane były na cele związane z inwestycją w budynek czy na bieżące wydatki? (pytanie oznaczone we wniosku Nr
Według jakiego klucza podzielić powstałe różnice kursowe na bieżące koszty podatkowe i koszty zwiększające wartość początkową budynku? Czy pożyczkę przeznaczoną na spłatę kredytu inwestycyjnego (wydatki na refinansowanie inwestycji) należy traktować jako pożyczkę związaną z inwestycją? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3, zdarzenie przyszłe)
Czy zrealizowane przed oddaniem do użytkowania budynku podatkowe różnice kursowe od pożyczek powinny obciążać bieżące koszty podatkowe w całości, czy też częściowo zwiększyć podatkową wartość środka trwałego a częściowo obciążać bieżące koszty podatkowe w zależności od tego czy pożyczki przeznaczane były na cele związane z inwestycją w budynek czy na bieżące wydatki? (pytanie oznaczone we wniosku Nr
Według jakiego klucza podzielić powstałe różnice kursowe na bieżące koszty podatkowe i koszty zwiększające wartość początkową budynku? Czy pożyczkę przeznaczoną na spłatę kredytu inwestycyjnego (wydatki na refinansowanie inwestycji) należy traktować jako pożyczkę związaną z inwestycją? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3, stan faktyczny)
Czy odpisy amortyzacyjne od (na którą przeznaczono umorzoną część pożyczki) będą w 100% stanowiły koszty uzyskania przychodów?
Czy różnice kursowe powstające w wyniku kompensaty zobowiązań Spółki wobec kontrahenta a kwotą pożyczki są różnicami kursowymi uwzględnianymi przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych (różnice kursowe o których mowa w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?
Czy kurs zastosowany do przeliczenia kwoty pożyczki w walucie obcej, w przypadku przelania kwoty bezpośrednio na rachunek kontrahenta Spółki, względem którego Spółka ma zobowiązanie, jest prawidłowy (zgodny z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?
Czy w przypadku spłaty kwoty pożyczki w walucie obcej na rachunek pożyczkodawcy powstają różnice kursowe uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych (różnice kursowe o których mowa w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?
Czy w przypadku spłaty kwoty pożyczki w walucie polskiej na rachunek pożyczkodawcy nie powstają różnice kursowe uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych (różnice kursowe które nie spełniają warunków zawartych w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?
Czy kompensata zobowiązania wynikająca z umowy pożyczki pomiędzy Spółkami A i B (na podstawie podpisanej pomiędzy Spółkami C i B umowy o świadczenie w miejsce wykonania), będzie powodowała po stronie Spółki A konieczność potrącenia i zapłaty podatku dochodowego u źródła od naliczonych odsetek?
Czy naliczone odsetki i różnice kursowe od pożyczki: a) do momentu podpisania cesji wierzytelności pomiędzy Spółkami D i C, b) do momentu podpisania umowy świadczenia w miejsce wykonania pomiędzy Spółkami C i B, c) do momentu kompensaty pomiędzy Spółkami B i A będą stanowiły koszt podatkowy w dacie sprzedaży hotelu w Spółce A?