Pakiet e-commerce to dla kupującego czasem podwójny VAT
Część pozaunijnych przesyłek o wartości poniżej 150 euro jest podwójnie opodatkowana: pierwszy raz w momencie zakupu towaru na platformie sprzedażowej, a drugi podczas odprawy celnej
Część pozaunijnych przesyłek o wartości poniżej 150 euro jest podwójnie opodatkowana: pierwszy raz w momencie zakupu towaru na platformie sprzedażowej, a drugi podczas odprawy celnej
Ustawodawca przewidział różne sposoby rozliczenia importu towarów. Różnią się one zasadniczo od przypadków, gdy rozliczamy zakup towarów w innym kraju UE. Najpopularniejszym sposobem jest złożenie zgłoszenia celnego i zapłata podatku bezpośrednio do urzędu. Można również skorzystać z uproszczeń. W publikacji omawiamy kompleksowo rozliczenie tych transakcji.
Prawo Spółki, jako importera, do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem towaru od podmiotu mającego siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej w ramach transakcji przeprowadzonej na warunkach Incoterms DDP
W przypadku zarówno błędów w odprawie importowej, jak i braku jej dokonania, aby móc skorygować wysokość VAT importowego w deklaracjach podatkowych, należy zwrócić się do urzędu celno-skarbowego. Naczelnik UCS w odpowiedzi na wniosek wyda decyzję celną, którą albo poprawi te pomyłki i ich skutki dla VAT, albo ureguluje status celny towarów wraz z jednoczesnym określeniem podatków importowych we właściwej
Zaimportowane maszyny są przez Wnioskodawcę wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Istnieje zatem związek między zapłatą podatku naliczonego a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi z użyciem zaimportowanych towarów do czynności przez Wnioskodawcę.
Od 16 czerwca br. przesyłki kurierskie zawierające prezenty, których import nie korzysta ze zwolnienia z VAT będą mogły być objęte zbiorczym zgłoszeniem celnym.
Od 1 lipca 2020 r. każdy podatnik VAT czynny będzie mógł rozliczyć import towarów w deklaracji VAT, bez względu na zastosowane procedury celne. Jest to duża oszczędność dla podatników, którzy skorzystają z tych zasad rozliczeń. Nie będą musieli płacić VAT w terminie 10 dni od powstania długu celnego bezpośrednio do urzędu skarbowego, tylko rozliczą go w deklaracji. Aby skorzystać z tych metod rozliczeń
Import jest rozumiany jako przywóz towarów spoza UE. Nie zawsze oznacza to dla polskiego podatnika obowiązek rozliczenia w kraju VAT od importu. Importer może być zobowiązany do rozliczania VAT od WNT. Także sposób rozliczenia VAT od importu nie jest jednolity. Podatnik może wybrać korzystniejsze rozliczenie w deklaracji. Warto to rozważyć.
Prawo do wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego o wydanie decyzji określającej kwotę akcyzy w należnej wysokości, w przypadku importu wyrobów akcyzowych.
Jakie są warunki zastosowania zerowej stawki podatkowej w wywozie?
Posiadane przez Wnioskodawcę dokumenty związane z wykonaną usługą transportową nie stanowią dla Spółki wystarczającej podstawy do zastosowania stawki VAT 0% w oparciu o § 6 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia w związku z art. 83 ust. 1 pkt 23 oraz art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy, gdyż warunkiem niezbędnym do zastosowania tej preferencji do ww. usług transportu towarów importowanych jest posiadanie dokumentu
W zakresie: rozliczenia importu towarów na terytorium Polski, rozliczenia podatku należnego, terminu powstania obowiązku podatkowego, prawa oraz terminu odliczenia podatku naliczonego.
Podatek od towarów i usług w zakresie wskazania, czy obowiązek dopłaty podatku VAT w przypadku importu towarów w świetle art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług jest przypisany importerowi (lub dysponentowi towarów), czy też agencji celnej obejmującej towar procedurą uproszczoną na rzecz importera towaru objętego zgłoszeniem celnym.
Podatek od towarów i usług w zakresie wskazania, czy obowiązek ewentualnej dopłaty podatku VAT w przypadku importu towarów w świetle art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług jest przypisany wyłącznie importerowi (lub dysponentowi towarów), czy też solidarnie agencji celnej obejmującej towar procedurą uproszczoną w imieniu i na rzecz importera towaru objętego zgłoszeniem celnym.
w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku wskazanego w zgłoszeniu celnym
Czy otrzymanie przez agencję celną dokumentów celnych potwierdzających dokonanie wywozu towarów poza terytorium wspólnoty jest równoznaczne z otrzymaniem ich przez podatnika uprawnia do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%?
Czy wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty winien być wykazany w polu 21 czy 32 deklaracji VAT?
Czy otrzymanie przez agencję celną (agenta celnego), działająca jako przedstawiciel pośredni lub bezpośredni, dokumentów celnych potwierdzających rozpoczęcie procedury wywozu oraz dokumentów potwierdzających dokonanie wywozu towarów poza terytorium wspólnoty jest równoznaczne z otrzymaniem ich przez podatnika?