Import towarów po zmianach od 1 lipca i 1 października 2020 r.
Od 1 lipca 2020 r. każdy podatnik VAT czynny będzie mógł rozliczyć import towarów w deklaracji VAT, bez względu na zastosowane procedury celne. Jest to duża oszczędność dla podatników, którzy skorzystają z tych zasad rozliczeń. Nie będą musieli płacić VAT w terminie 10 dni od powstania długu celnego bezpośrednio do urzędu skarbowego, tylko rozliczą go w deklaracji. Aby skorzystać z tych metod rozliczeń, trzeba będzie co do zasady dokonywać zgłoszenia celnego przez przedstawiciela. Nie będzie także możliwe kwartalne rozliczenie VAT. Natomiast zostanie przesunięta data zniesienia obowiązku przedstawiania dokumentów potwierdzających rozliczenie VAT w deklaracji, tak jak w przypadku JPK_VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r.
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest import towarów na terytorium kraju. W niniejszym artykule zostaną omówione zasady, na jakich rozliczany jest VAT z tytułu importu towarów.
Obowiązującą w VAT definicję importu towarów określa art. 2 pkt 7 ustawy o VAT.
Definicja
Importem towarów w rozumieniu VAT jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Według tej definicji do importu towarów dochodzi, jeżeli spełnione są łącznie dwie przesłanki, tj.:
towary zostają przywiezione z terytorium państwa trzeciego; nie stanowi zatem importu towarów przywóz towarów z terytoriów innych państw członkowskich;
towary zostały przywiezione na terytorium Unii Europejskiej; nie stanowi zatem importu towarów przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium nienależące do Unii Europejskiej.
1. Jak ustalić, w jakim kraju UE należy rozliczyć VAT od importu towarów
Należy zwrócić uwagę, że pojęcie importu towarów jest pojęciem szerszym od - stanowiącego czynność podlegającą opodatkowaniu VAT - importu towarów na terytorium kraju. Aby bowiem wystąpił import towarów w Polsce, konieczne jest dodatkowo, by miejsce świadczenia znajdowało się na terytorium kraju (art. 26a ustawy o VAT).