Czy gmina może zlecić rzeczoznawcy wycenę prywatnej nieruchomości, którą planuje kupić
Umowa o kredyt inwestycyjny zobowiązuje spółkę prowadzącą pełną księgowość do wyceny kredytowanej nieruchomości w terminie 30 dni od oddania jej do użytkowania. Na które konto księgowe należy zaksięgować koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę, czy konta zespołu 4, 5, czy może 7?
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości.
Połączenia jednostek są nieodłączną częścią procesów gospodarczych. Muszą być w związku z tym także prawidłowo odzwierciedlone w rachunkowości. A to wcale nie jest łatwe. Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295; dalej: u.r.) zawiera wprawdzie już od 30 lat regulacje wskazujące na zasady rozliczania połączeń, ale zmiany, jakie zachodzą
Przedstawiamy zestawienie najważniejszych wyroków sądów z kończącego się 2023 r., jakie zapadły w sprawach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego bądź mogą mieć istotne znaczenie dla działalności JST. Wybraliśmy najistotniejsze – w naszej ocenie – z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Krajowej Izby Odwoławczej
Możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług wyceny nieruchomości.
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca prawidłowo ustalił podstawę opodatkowania w związku ze sprzedażą nie w pełni zamortyzowanej nieruchomości, a w szczególności czy prawidłowo uznał, że: a) wartość przeszacowania naniesień oraz przeszacowanie wartości gruntu nie ma wpływu na wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych, a jednocześnie b)
Świadczenie usług sporządzania przez Spółkę operatów szacunkowych będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy.
możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy przez podatnika świadczącego usługi wyceny nieruchomości
czy przychody finansowe będące skutkiem przeszacowania wartości budynku w sposób opisany w KSR nr 5, tj. do wartości przedmiotu leasingu, która w przypadku spółki komandytowej, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, będzie równa wartości początkowej, o której mowa wart. 16g Ustawy CIT, stanowią przychody podlegające opodatkowaniu
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W zakresie prawa do zwolnienia podmiotowego od podatku VAT.
Czy zrealizowane zgodnie z ustawą z o rachunkowości pozostałe przychody operacyjne w związku z aktualizacją wartości wyceny powyższej inwestycji w nieruchomości do wartości godziwej stanowią przychód w rozumieniu ustawy o CIT?
Jak określić wartość początkową każdego z budynków zakupionych przez Wnioskodawcę dla celów amortyzacji podatkowej?
Zwolnienie od podatku praktyk zawodowych dla rzeczoznawców majątkowych w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.
Czy na gruncie art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, będzie mógł zostać pomniejszony o koszty poniesione przez Wnioskodawcę na wybudowanie domu, ustalone na podstawie opinii rzeczoznawcy?
Jak ustalić wartość początkową pensjonatu jako środka trwałego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 113 ust. 1 ww. ustawy.
w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu lokali oraz ustalenia wartości początkowej budynku
w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu lokali oraz ustalenia wartości początkowej budynku